Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Praktyczne wykorzystanie protokołu MODBUS-RTU - sterowanie falownikiem za pomocą komputera PC - Część 1

2014.02.18
Praktyczne wykorzystanie protokołu MODBUS-RTU - sterowanie falownikiem za pomocą komputera PC - Część 1

W artykule dostępnym w zakładce Teoria naszego portalu omówiony został portokół komunikacyjny Modbus-RTU od strony teoretycznej. Został omówiony sposób komunikowania się urządzeń za pomocą tego protokołu, pokazany został wygląd ramki komunikacyjnej oraz wykorzystywane funkcje. Teraz przyszedł czas na zastoswanie tej wiedzy w praktyce. Pierwszym krokiem w tym celu będzie zbudowanie sieci opartej o interfejs komunikacyjny RS485 i podłączenie do niej komputera PC oraz falownika.

 

Najpierw przystąpimy do zgromadzenia odpowiedniego sprzętu, który będzie niezbędny do realizacji postawionego zadania. Do dyspozycji mam falownik LG/LS iC5 oraz komputer - laptop, za pomocą którego chcemy sterować naszym falownikiem. Po bliższym przyglądnięciu się specyfikacji posiadanego przez nas przemiennika częstotliwości widzimy, że komunikacja za pośrednictwem protokułu MODBUS dostepna jest jedynie jako opcja, w związku z tym niezbędne jest dołożenie do falownika karty rozszerzeń pozwalającej na komunikację za pomocą tego protokołu.

 

Drugim koniecznym elementem jest urządzenie za pomocą, którego połączymy falownik z naszym komputerem PC. W związku z tym, że obecnie większość laptopów nie jest wyposażona w łącze RS232, to do realizacji tego połaczenia wykorzystamy konwerter USB/RS485 firmy ANIRO. Ponadto potrzebny będzie jeszcze kabel USB łączączy konwerter z laptopem oraz przewody do połączenia falownika z konwerterem. W naszym przypadku, gdy odległość falownika od konwertera nie jest duża rodzaj przewodów połączeniowych nie odgrywa tutaj znaczącej roli, w przypadku gdy odległość ta była by większa należało by użyć odpowiednich, najlepiej ekranowanych przewodów (zazwyczaj byłaby to skrętka dwużyłowa, w ekranie z folii aluminiowej).

 

Mając już skompletowane wszystkie niezbędne elementy możemy przystąpić do łaczenia ich ze sobą.

 

 

Montaż karty MODBUS do falownika iC5

 

Postępując zgodnie z instrukcją dołączoną do karty MODBUS, najpierw ściągamy dwie klapy zabezpieczające zaciski falownika (należy oczywiście wykonywać to w czasie kiedy falownik jest odłączony od źródła zasilania) i z lewej strony falownika - obok zacisków, którymi jest podłączone zasilanie falownima montujemy naszą kartę rozszerzeń. Całą operację przeprowadzamy zgodnie z instrukcją pokazaną na rysunku poniżej - pomiędzy falownikiem, a płytką MODBUS umieszczamy wspornik, który będzie zapewniał odpowiedni dystans płytek od siebie, od strony płytki MODBUS montujemy nakrętkę, zaś z drugiej strony wkręcamy dołączoną do zestawu śrubę. 

 

Instrukcja montażu płytki rozszerzeń MODBUS do falownika: Instrukcja montażu płytki rozszerzeń Widok zmontowanego układu:Falownik iC5 z zamontowaną kartą rozszerzeń

 

 

Podłączenie konwertera RS485/USB do komputera

 

Widok menażera urządzeńKolejnym krokiem do budowy naszej sieci jest podłączenie za pomocą kabla USB konwertera do naszego komputera, w zależności od zainstalowanego systemu operacyjnego i dostępu do internetu, komputer sam wykryje podłączane urządzenie, ściągnie i zainstaluje odpowiednie sterowniki w witryny Windows Update lub należy to zrobić ręcznie za pomoca płytki dołączonej do kowetera przez producenta. Po instalacji należy sprawdzić, czy sterowniki zainstalowały się prawidłowo. Otwieramy "Menażdzera Urządzeń" i w sekcji "Porty (COM i LPT)" sprawdzamy czy po podłączeniu kowertera pojawia się urządzenie o nazwie "USB Serial Port (COM X)" (gdzie X to numer portu, zależny do komputera). 

 

 

Jeśli wszystko przebiegło prawidłowo przystępujemy do łączenia konwertera USB/RS485 z kartą Modbus zainstalowaną w falowniku, a następie do instalacji oprogramowania, za pomocą którego będziemy sterować naszym falownikiem.

 

 

Połączenie kowerter USB/RS485 - karta MODBUS

 

Zrealizowane połączenie zostało pokazane na fotografi z prawej strony. Odlegołość falownika od kowertera była nie wielka, w związku z tym do połączenia nie były wymagane specjalne przewody. Za pomocą przewodu czerwonego połączyliśmy zacisk "B" kowertera z zaciskiem "N" płytki falownika, zaś za pomocą przewodu czarnego zacisk "A" z zaciskiem "P" karty rozszerzeń.

 

Podłączenie konwertera USB/RS485 z kartą MODBUS w falowniku

 

 

Tym sposobem zbudowaliśmy sieć, która umożliwi nam wykorzystanie protokołu MODBUS do komunikacji pomiędzy komputerem PC a falownikiem. Teraz przyszła pora by zainstalować i skonfigurować odpowiednie oprogramowanie umożliwiające komunikowanie się tych urządzeń między sobą i w efekcie czego sterować falownikiem za pomocą komputera PC. By dowiedzieć się jak to zrobić zapraszam do kolejnej części artykułu.

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

sklepfalowniki.pl/falowniki-sanyu.html
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
sklepfalowniki.pl/falowniki-lg-m100.html
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?



Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE