Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Siemens V20 - makra konfiguracyjne

2014.05.14
Siemens V20  - makra konfiguracyjne

W falownikach Siemens Sinamics V20 wprowadzono wiele różnych udogodnień mających podnieść prostotę oraz szybkość ich programowania. Jednym z takich rozwiązań było zaimplementowanie w ich pamięci gotowych makr połączeń, czyli inaczej mówiąc pewnych domyślnych szablonów ustawień, z których możemy szybko skorzystać  w zależności od tego w jaki sposób chcemy sterować falownikiem.  W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu rozwiązaniu i nauczymy się z niego korzystać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Makra konfiguracyjne

 

 

  • Makro Cn001 - BOP jako jedyne źródło rozkazów - wybór tego makra pozwala w najprostszy sposób sterować falownikiem, polecenia startu, zatrzymania, zmiany kierunku obrotów silnika, czy częstotliwości wyjściowej wydawane mogą być jedynie z klawiatury wbudowanej w falownik, nie reaguje on natomiast na żadne sygnały otrzymywane z panelu zaciskowego.

Makro konfiguracyjne Cn001

 

 

  • Makro Cn002 - sterowanie poprzez wejścia (PNP/NPN) - zadawanie częstotliwości i uruchamianie silnika odbywa się za pomocą potencjometru podłączonego do panelu zaciskowego i odpowiednim zwieraniu zacisków sterujących DI1..DI4 do masy (sterowanie NPN) lub do zacisku 24V (sterowanie PNP) - jest to automatyczny tryb pracy, urządzenie może zostać przełączone do ręcznego trybu pracy za pomocą kombinacji klawiszy "M" + "OK" - wówczas sterowanie odbywa się za pomocą panela BOP.

Makro konfiguracyjne Cn002

 

 

  • Makro Cn003 - stałe prędkości obrotowe - za pomocą zacisku "DI1" wydawany jest sygnał startu, zaś pozostałe wielofunkcyjne wejścia cyfrowe służą do określania prędkości obrotowej silnika. Odbywa się to na zasadzie przypisania do każdego z nich określonej wartości: "DI2"=częstotliwość1, "DI3"=częstotliwość2, "DI4"=częstotliwość3. Wejścia te mogą być zwierane zarówno każde osobno, jak również razem - wówczas częstotliwość wyjściowa staje się sumą wartości z aktualnie zwartych wejść.

Makro konfiguracyjne Cn003

 

 

  • Makro Cn004 - stałe prędkości obrotowe w trybie wyboru binarnego - makro działa podobnie do Cn003, z tą różnicą że pozwala ono, na określenie aż 16 stałych wartości zadanych częstotliwości. Jeśli żadne z wejść nie jest zwarte z zaciskiem wspólnym, wówczas częstotliwość zadana wynosi 0Hz, jeśli jest zwarte tylko wejście "DI1" wówczas częstotliwość jest określona za pomocą parametru P1001, jeśli zwarte są wejścia "DI1" oraz "DI3" to częstotliwość określa parametr P1005 i tak dalej, aż do momentu gdy wszystkie wejścia zostaną zwarte, wówczas prędkość jest określona przez parametr P1015.

Makro konfiguracyjne Cn004

 

 

  • Makro Cn005 - wejście analogowe i stała prędkość zadana - częstotliwość zadana jest określania poprzez podanie stanu wysokiego na wejścia "DI2" oraz "DI3" i podobnie jak w Cn003, jest ona sumą wartości przypisanych do tych wejść, zaś wejście analogowe jest traktowane jako dodatkowe źródło częstotliwości, pozwalające w pewnym zakresie modyfikować wartość określoną przez wejścia "DI2" oraz "DI3"

Makro konfiguracyjne Cn005

 

 

  • Makro Cn006 - sterowanie z zewnętrznego przycisku - makro wykorzystuje 3-przewodową metodę sterowania pozwalającą zarówno na uruchamianie falownika, jak i zmianę jego kierunku obrotów za pomocą wejść "DI1" oraz "DI2". Zaś wejścia "DI3" oraz "DI4" działają w trybie motopotencjometru - pierwsze z nich służy do zwiększania częstotliwości zadanej, z kolei drugie do jej zmniejszania. Źródłem sygnałów są wartości impulsowe.

Makro konfiguracyjne Cn006

 

 

  • Makro Cn007 - zewnętrzne przyciski z zadawaniem wartości analogowej - w tym przypadku zaciski wykorzystywane są do uruchamiania, zatrzymywania falownika oraz zmiany jego kierunku obrotów, zaś źródłem częstotliwości jest sygnał z wejścia analogowego "AI1". Źródłem sygnałów są wartości impulsowe.

Makro konfiguracyjne Cn007

 

 

  • Makro Cn008 - regulator PID z analogową wartością odniesienie - wartość zadana określana jest za pomocą wejścia analogowego "AI1", wykorzystywane są jedynie zaciski "DI1" - uruchamianie falownika oraz "DI3" - kwitowanie błędu.

Makro konfiguracyjne Cn008

 

 

  • Makro Cn009 - regulator PID ze stałą wartością odniesienia - stała częstotliwość zadana jest określana za pomocą wejść "DI2", "DI3", "DI4" podobnie jak w Cn004. Wejście "DI1" służy do uruchamiania falownika.

Makro konfiguracyjne Cn009

 

 

  • Makra Cn010 i Cn011 - pozwalają na sterowanie falownikiem, odczyt jego parametów oraz jego konfigurację poprzez interfejs RS-485, z wykorzystaniem protokołów USS lub MODBUS.

Makro konfiguracyjne Cn010

 

Makro konfiguracyjne Cn011

 

Wybór makra

 

 

Do menu wyboru makr połączeń wchodzimy poprzez przytrzymanie przycisku "M" (>2 sek.), następnie ponownie naciskamy przycisk "M" tym razem krótko (< 2 sek.) i strzałkami wybieramy interesujące nas makro. Przyciskiem "OK" zatwierdzamy nasz wybór i następnie ponownie przytrzymując "M" wychodzimy do ekranu startowego.

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
sklepfalowniki.pl/falowniki-sanyu.html
www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
sklepfalowniki.pl/falowniki-lg-m100.html
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?



Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE