W poprzednich artykułach z serii poświęconej falownikom Optidrive ODE-E3 przedstawiliśmy sposób sterowania pracą falownika za pomocą zacisków i panelu użytkownika oraz opisaliśmy protokół komunikacyjny Modbus-RTU dostępny w falownikach serii ODE-3. W tym artykule omówimy natomiast wszystkie komunikaty zawierające kod błędu falownika - opiszemy czym są, co oznaczają oraz podamy proponowany sposób rozwiązania problemu.
Przemienniki częstotliwości Invertek Optidrive ODE-3 podobnie jak większość topowych serii falowników umożliwiają pracę w wybranych przemysłowych sieciach komunikacyjnych. W przypadku falowników Optidrive ODE-3 są to sieci Modbus RTU jak również opcjonalnie CANopen. W dzisiejszym artykule zajmiemy się pierwszą z nich tj. siecią Modbus RTU - przedstawimy jej specyfikację, schemat złącza, a także strukturę telegramów i mapę rejestrów.
Firma Invertek Drives wprowadziła do swojej oferty nową serię przemienników częstotliwości ODE3 będącą następcą bardzo popularnej i cenionej serii ODE2. W ramach tej serii falowników dostępne są między innymi urządzenia dedykowane do sterowania silnikami jednofazowymi, silnikami trójfazowymi (indukcyjnymi, z magnesami trwałymi, bezszczotkowymi silnikami prądu stałego oraz synchronicznych silników reluktancyjnych), a także falowniki o stopniu szczelności IP66 w wersji z wbudowanymi przełącznikami, jak również bez nich.
W artykule zaprezentujemy sposób podłączenia zadajnika ZAD-ECO-V2 do falownika Mitsubishi serii FR-D700. Zadajnik ZAD-ECO-V2 jest udoskonaloną wersją popularnego modelu ZAD-1-ECO - w porównaniu do poprzednika model ten może być wykorzystywany zarówno jako zadajnik panelowy, jak również jako zadajnik ręczny. Producent znacznie uprościł równieże podłączenie nowej wersji zadajnika oraz zadbał o to by mógł on być wykorzystany praktycznie z każdym falownikiem.
W poprzednim artykule zaprezentowaliśmy sposób sterowania pracą falowników Mitsubishi serii FR-D700 za pomocą zacisków sterujących oraz panelu operatorskiego. Teraz w podobny sposób przedstawimy powyższe zagadnienia w odniesieniu do falowników EATON serii DC1.
Poniżej prezentujemy Państwu kolejny artykuł z serii, w którym omówimy podstawową konfigurację i obsługę wybranej serii falowników. Jakiś czas temu zajmowaliśmy się przemiennikami LG serii iG5A, teraz przyszła kolej na falowniki Mitsubishi serii FR-D700. W artykule przedstawimy w jaki sposób sterować pracą falownika za pomocą wbudowanego panelu operatorskiego oraz jak podłączyć zaciski sterujące i skonfigurować przemiennik, aby móc sterować jego pracą za pomocą zewnętrznych przełączników i zadawać częstotliwość wyjściową poprzez zewnętrzny potencjometr.
W artykule przedstawiamy Państwu nową formę prezentacji oferty firmy ZAWEX za pomocą filmików umieszczanych na paltformie YouTube. Na fimikach będziemy zamieszczać zarówno prezentacje dostępnych w ofercie falowników, jak również akcesoriów do nich oraz przetwornice napięcia, elementy instalacji PV, a taże siliniki elektryczne i wentylatory.
W artykułach dostępnych na naszym portalu już wielokrotnie opisywaliśmy sposoby sterowania różnych modeli falowników za pomocą wbudowanego panelu operatorskiego oraz zacisków sterujących, pod które podłączaliśmy przełączniki i potencjometr do zadawania częstotliwości wyjściowej. Zauważyliśmy jednak, że do tej pory bardzo mało uwagi poświęciliśmy jakże popularnej na naszym rynku serii falowników LG iG5a. Teraz przyszedł czas nadrobienia zaległości, w związku z czym poniżej prezentujemy Państwu artykuł przedstawiający w jaki sposób podłączyć i ustawić parametry przemiennika częstotliwości serii iG5a, tak aby można było sterować jego pracą wykorzystując do tego wbudowany panel operatorski oraz podłączone pod zaciski przełączniki i potencjometr.
W dzisiejszym artykule zamieścimy zbiór porad wideo przedstawiających przykłady konfiguracji falowników LENZE serii i500. W filmikach zaprezentujemy możliwości przemienników serii i500, porównamy dostępne model urządzeń, pokażemy w jaki sposób przeprowadzić ich podstawową konfigurację, sterować nimi za pomocą zacisków oraz panelu sterującego, a także w jaki sposób połączyć je z komuterem PC i za jego pomocą je programować i sterować ich pracą.
Po przeprowadzeniu wszystkich czynności zawiązanych z fizycznym montażem falownika w danym miejscu, podłączeniu przewodów silnikowych, zasilających oraz sterujących zaleca się ponowne sprawdzenie poprawności wszystkich przeprowadzonych czynności zgodnie z procedurą przedstawioną w liście kontrolnej podłączenia falownika. Poniżej zamieszczamy listę dedykowaną do falownika LG M100, jednak po drobnych modyfikacjach można ją z powodzeniem wykorzystać również dla innych falowników.