Mógłbym prosić Kolegów o wyjaśnienie w prosty sposób czym jest i jakie ma zastosowanie hamowanie silnika prądem stałym?
Z góry dziękuję,
Autor:
~eplus
Data dodania:
2018-05-23 10:07:31
Lista tematów:
1
Ilosc postów:
232
Dynamiczne hamowanie prądem stałym polega na podaniu napięcia DC zwykle w okolicach 24V na dwa wyprowadzenia silnika albo chyba raczej na jedno względem dwóch pozostałych zwartych. Przy takim napięciu natężenie jest zbliżone do prądu znamionowego uzwojeń podanego dla normalnej pracy.
W prostszych rozwiązaniach stosuje się transformator 24V, prostownik i dodatkowe styczniki. Przy użyciu falownika wykorzystuje się po prostu funkcję wbudowaną w jego program.
Obrazowo jeśli wirujące pole magnetyczne pociąga za sobą wirnik, to stałe pole powoduje ustalenie obracającego się wirnika. Nie da się tym zahamować dźwigu czy żurawia, gdzie występuje stała siła, bo podobnie jak przy pracy silnika mamy do czynienia z poślizgiem - silnik da się powoli pokręcić nawet ręką, im większe obroty, tym silniejszy efekt hamowania. Za to skutecznie można hamować wirujące masy - piły taśmowe i tarczowe, koła zamachowe itp.
Autor:
~GacekFF
Data dodania:
2018-05-24 07:26:03
Lista tematów:
12
Ilosc postów:
15
Dziękuję - o taką odpowiedź mi chodziło. U siebie w zakładzie mam właśnie piłę, którą potrzebuję szybciej zatrzymywać.
Silnik jest zasilany przez falownik, także sprawdzę czy jest ta opcja u mnie dostępna i spróbuję ją ustawić.
Autor:
~eplus
Data dodania:
2018-05-24 10:48:01
Lista tematów:
1
Ilosc postów:
232
Oprócz hamowania prądem stałym (DC braking) powinna być dostępna funkcja hamowania dynamicznego, po prostu ustawia się tryb zatrzymania (stopu) poprzez parametr DEC (deceleracja), to znaczy nie może być stop wolnym wybiegiem. Jeśli ustawi się czas Dec 3 sekundy, to falownik będzie zmuszał silnik do gwałtownego zmniejszenia obrotów. Jest przy tym generowana energia elektryczna, która gromadzi się w głównym kondensatorze falownika, gdy jest jej za dużo, to wzrasta napięcie i wystąpi błąd Overvoltage lub podobnie nazwany. Dlatego w pół sekundy zatrzymać się na pewno nie uda.
Aby ułatwić i skrócić tę operację wiele falowników ma układ, który tę energię wytraca, z reguły na dodatkowym rezystorze, który trzeba podłączyć do falownika. Trzeba to sprawdzić w instrukcji.
Autor:
~GacekFF
Data dodania:
2018-06-08 08:24:01
Lista tematów:
12
Ilosc postów:
15
Dzięki za naprowadzenie na temat - postudiowałem chwilę instrukcję falownika i udało się wszystko ustawić tak jak należy. Teraz piła zatrzymuje się o wiele szybciej. Pozdrawiam.