Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Sterowniki PLC LG - operacje inkrementacji / dekrementacji

2015.09.24
Sterowniki PLC LG - operacje inkrementacji / dekrementacji

W artykule tym zapoznamy się z funkcjami umożliwiającymi realizację operacji inkrementacji (zwiększanie wartości zmiennej o 1) oraz dekrementacji (zmniejszanie wartości zmiennej o 1), które dostępne są w sterownikach PLC LG XGB. Sterowniki XGB oferują kilka typów funkcji umożliwiających realizację operacji inkrementacji i dekrementacji, które różnią się między sobą rodzajem danych na jakich operują. W dalszej części artykułu zapoznamy się z tymi funkcjami.

 

 

Funkcje inkrementacyjne INC oraz DINC

 

Przyjmijmy że dysponujemy zmienną "D" - wykonanie na niej operacji inkrementacji za pomocą funkcji INC lub DINC spowoduje zwiększenie jej wartości o 1. Dla funkcji INC zakres jaki może przyjmować zmienna "D" wynosi od -32.768 do 32.767 - wartości te wynikają z rozmiaru danych na jakim operuje funkcja INC - w jej przypadku jest to jedno słowo składające się z 16-bitów, przy czym jeden bit zostaje wykorzystany do zapisania informacji o znaku, w związku z czym do dyspozycji pozostaje 15 bitów, co daje możliwość zapisania maksymalnej wartości równej 215=32768. W przypadku funkcji DINC do dyspozycji mamy już zakres znacznie szerszy od - 2.147.483.648 do 2.147.483.647, który wynika z możliwości zapisu zmiennej w podwójnym słowie - 232, przy czym podobnie jak wcześniej jeden bit poświęcony jest na zapisanie informacji o znaku liczby.,

 

 

Przykładowy program funkcja INC:

 

PLC - funkcja INC

 

 

Przykładowy program funkcja DINC:

 

Funkcja DINC - sterowniki plc

 

 

Na powyższych przykładach widzimy, że w lini z funkcjami INC oraz DINC zastosowano styki reagujące wyłącznie na zbocze narastające sygnału wyzwalającego, ma to związek ze specyfiką funkcji, które w przypadku zastosowania styku innego rodzaju zwiększały by wartość komórki w każdym cyklu wykonania programu, w którym sygnał wyzwalający byłby aktywny.

 

 

Funkcje INC4 oraz INC8

 

Jak już wspominałem na początku artykułu różnica pomiędzy poszczególnymi funkcjami realizującymi operacje inkrementacji i dekrementacji dotyczy praktycznie jedynie rodzaju danych na jakim operują. W przypadku funkcji INC było to słowo (16-bitów), zaś w przypadku DINC podwójne słowo czyli 32-bity. Jeżeli zaś chodzi o funkcje INC4 to operuje ona na typie danych nazywanym NIBBLE (4-bity, 1/2 bajtu, 1/4 słowa). Mając do dyspozycji 4 bity jesteśmy w stanie zapisać liczby od 0 do 15 i jest to tym samym zakres na jakim operuje funkcja INC4. Funkcja INC8 działa na bajtach, które jak wiemy składają się z 8-bitów, na których można zapisać liczby z przedziału od 0 do 255.

 

Poniżej w przykładowych programach, wykorzystamy funkcję INC4P oraz INC8P, które wyeliminują konieczność stosowania styków reagujących na zbocze narastające.

 

 

Przykładowy program funkcja INC4P:

 

Inkrementacja - funkcja inc4p

 

 

Przykładowy program funkcja INC4P:

 

Inkrementacja - funkcja inc8p - sterowniki plc

 

 

Funkcje INCU oraz DINCU

 

Pozostało nam jeszcze zająć się funkcjami INCU oraz DINCU - operują one wyłącznie na liczbach naturalnych (bez znaku). Dla funkcji INCU zakres działania zawiera się w przedziale 0 .. 65.535 (216=65.536 - pojedyncze słowo), zaś dla funkcji DINCU jest to przedział 0 .. 4.294.967.295 (232=4.294.967.296 - podwójne słowo).

 

Przykładowy program funkcja INCU:

 

Funkcja INCU

 

 

Przykładowy program funkcja DINCU:

 

Funkcja DINCU

 

 

Operacje dekrementacji


Funkcje dekrementacji - DEC, DDEC, DEC4, DEC8 oraz DECU i DDECU, które obniżają wartość zmiennej o 1 stosuje się analogicznie do odpowiadających im funkcji inkrementacji, w związku z czym nie będę już rozwijał tego tematu. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszam na nasze forum, gdzie postaram się odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące zamieszczonych na portalu artykułów.

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
sklepfalowniki.pl/falowniki-lg-m100.html
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
sklepfalowniki.pl/falowniki-sanyu.html
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?



Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE