Przemienniki częstotliwości przetwarzają dane z urządzeń peryferyjnych przy użyciu trzech interfejsów komunikacyjnych. Zależnie od zastosowania, komunikacja może być uzupełniona przez inteligentny interfejs szeregowy o dużej szybkości transmisji.
W artykule tym zostaną opisane również podstawowe własności wybranych standardów komunikacji szeregowej i ich struktury przesyłania danych.
Falownik Schneider Electric Altivar 12 jest następcą modelu Altivar 11. Falowniki te cechuje jakość, niezawodność oraz zaawansowane funkcje sterowania i kontroli. Nowości jakie zostały wprowadzone do modelu Altivar 12 to bezczujnikowy system sterowania strumieniem wektora pola, charakterystyka U/f (kwadratowa o profilu Kn² do sterowania pomp i wentylatorów), Modbus RTU, możliwość programowania do 10 napędów oraz przeciążalność do 170% przez 60 sek. To oczywiście tylko niektóre zalety jakie posiadają falowniki Altivar 12.
Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii, która niedługo ma wejść w życie, umożliwi każdemu z nas produkcję energii elektrycznej na własne potrzeby oraz na sprzedaż, oznacza to, że będziemy mogli oddawać nadwyżki energii elektrycznej do sieci. Założenie instalacji o mocy do 40 kW nie będzie wymagało pozwolenia na budowę, wystarczą jedynie warunki techniczne przyłączenia do sieci z ZE. Tego typu instalację podłącza się do sieci niskiego napięcia, która jest doprowadzona do każdego gospodarstwa domowego.
W artykule tym zostanie opisane urządzenie zwane inwerterem, który obok modułów fotowoltaicznych jest najważniejszą częścią systemu fotowoltaicznego oraz steruje jego pracą.
Rosnąca popularność falowników ze zwrotem energii do sieci to efekt konieczności optymalizacji kosztów energii w funkcjonowaniu przedsiębiorstw oraz wymogów ochrony środowiska . Poniżej przedstawiamy artykuł na ten temat z miesięcznika "Pomiary Automatyka Robotyka" dotyczący tego aspektu wykorzystania falowników :
Napędy elektryczne pochłaniają nawet trzy czwarte energii zużywanej w cyklu produkcyjnym. Dlatego producenci napędów przykładają coraz większą wagę do efektywności energetycznej oferowanych rozwiązań, czego przykładem są napędy regeneracyjne oraz przetwornice częstotliwości z funkcją odzyskiwania energii. W artykule omówiono budowę takich falowników, przedstawione zostały niektóre układy napędów z odzyskiwaniem energii oraz tabele z parametrami wybranych przekształtników częstotliwości z możliwością zwrotu energii do sieci.
Firma ABB znany producent urządzeń energetyki i automatyki posiada również w swojej ofercie softstarty. Obecnie oferta ABB w zakresie softstartów składa się z czterech grup produktowych i umożliwia wybranie właściwego urządzenia dla dowolnej aplikacji i wielkości silnika do 1800A. Są to softstarty: kompaktowe PSR, klasy średniej PSS, wydajne , kompaktowe PSE i zaawansowane PST(B). Najnowsze są softstarty grupy PSE . Wyposażone są standardowo we wszystkie najważniejsze funkcje użytkowe co czyni z nich bardzo wszechstronne uniwersalne urządzenia. Poniżej porównanie poszczególnych grup oraz ich krótkie charakterystyki .
Falowniki serii iS7 LS (dawniej LG) jest to najnowsze rozwiązanie, które w porównaniu do poprzednich serii jest dużo bardziej wszechstronny co do właściwości sterowania silnikami oraz posiada skomplikowane algorytmy, które zapewniają wysokie parametry pracy i precyzję pracy maszyn. iS7 to całkowicie nowa generacja przemienników dla bardzo wymagających aplikacji i bardzo odpowiedzialnych układów sterowania. Seria przemienników częstotliwości iS7 jest niejako następcą serii iS5, która wśród pozostałych serii miała największe możliwości rozbudowy jeśli chodzi o dodatkowe funkcje i karty aplikacyjne i algorytmy sterowania. iS7 to dużo więcej możliwości, algorytmów i dodatkowych funkcji. Kliknij i poczytaj więcej o tych falownikach.