W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematyką sterowania skalarnego V/f - omówimy sposoby wyboru i konfiguracji charakterystyki liniowej V/f, kwadratowej i zdefiniowanej przez użytkownika.
Liniowa charakterystyka napięcia do częstotliwości wyjściowej jest szczególnie użyteczna w przypadku pracy napędu z obciążeniem o stałym momencie obrotowym. W przypadku wyboru wzorca liniowego V/f, napięcie wyjściowe falownika jest zwiększane proporcjonalnie do częstotliwości wyjściowej, aż do osiągnięcia częstotliwości znamionowej silnika, która jest również nazywana częstotliwością załomu. W punkcie tym napięcie wyjściowe falownika, osiąga wartość napięcia zasilania i nie może być już dalej zwiększane.
Kwadratowa charakterystyka wyjściowa świetnie sprawdza się w przypadku obciążeń takich jak pompy, wentylatory czy sprężarki wirnikowe. W celu zachowania stałego momentu w całym zakresie częstotliwości przyśpieszanie i zwalniania odbywa się w oparciu o wzorce nieliniowe.
W przypadku pracy z nietypowymi silnikami falowniki LG M100 oferują użytkownikowi możliwość zdefiniowania własnej krzywej V/f. W pamięci przemiennika istnieje możliwość zapisania czterech punktów łamania krzywej, poprzez podanie częstotliwości oraz odpowiadającej jej wartości napięcia. Należy jednak mieć na uwadze, aby tak definiowaną charakterystykę stosować wyłącznie dla silników nietypowych. W przypadku zastosowania nieprawidłowo zdefiniowanej charakterystyki dla typowego silnika IM może nastąpić pogorszenie momentu wyjściowego, a także zbytnie nagrzewanie się silnika. Ponadto przy wyborze krzywej U/f zdefiniowanej przez użytkownika nie działa podbicie momentu.