Mimo, że na łamach wortalu falowniki24 pojawił się już opis falowników Eura o obudowie IP55 to chciałbym jeszcze wrócić do falowników Eura Drives serii Eura E-1000 zasilanych jedno i trójfazowo, które obok m.in. falowników LG/LS zaliczają się do jednych z najbardziej popularnych i najlepiej sprzedających się falowników w Polsce. Są to falowniki bardzo proste w obsłudze, - jak i w instalacji tak i w programowaniu. Mają zastosowanie w aplikacjach z wentylatorami i pompami, ale nie tylko.
Falowniki Eura E 1000 zasilane 1-fazowo dostępne są w zakresie mocy: 0,25 – 2,2kW, natomiast zasilane 3-fazowo dostępne są w zakresie mocy: 0,75 – 315kW. Posiadają wbudowany filtr wejścia analogowego, moduł hamujący, regulator PID, filtr przeciwzakłóceniowy EMC, oraz komunikację RS-485 z protokołem ModBus. Dzięki wbudowanym wszystkim tym układom pozwala na zastosowanie tych falowników nie tylko w aplikacjach wentylatorowych i pompowych. Posiadają duży zakres częstotliwości wyjściowej: 0 – 650Hz.
a) Eura E-1000 o zakresie mocy: 0,2 – 0,75kW. Typ obudowy E1
b) Eura E-1000 zasilane 3-fazowo o zakresie mocy: 0,75 – 2,2kW. Typ obudowy E2
c) Eura E-1000 zasilane 3-fazowo o mocach 3,7 oraz 4kW. Typ obudowy E4
Falowniki Eura E-1000 posiadają dużą ilość wejść i wyjść cyfrowych i analogowych. I tak…
- 6 wejść cyfrowych (dla falowników do mocy 15kW)
- 8 wejść cyfrowych (dla falowników od mocy 18,5kW)
- 1 wejście cyfrowe oraz 1 wejście przekaźnikowe (dla falowników do 15kW)
- 2 wyjścia cyfrowe oraz 1 wejście przekaźnikowe (dla falowników od 15kW)
- 2 wejścia analogowe
- 2 wyjścia analogowe
Eura E-1000 posiadają sterowanie U/f, U/f², VVVF oraz charakterystykę dowolnie zdefiniowaną. Posiadają wielość funkcji m.in.: autotuning silnika, wzmocnienie momentu automatyczne i ręczny (16 zakresów), hamowanie DC, automatyczna regulacja napięcia AVR, automatyczne i ręczne wzmocnienie momentu, restart silnika, prędkości JOG, praca sterowania dwoma pompami/wentylatorami, częstotliwość nośna (0,8 – 10kHz).
Jeśli już jesteśmy przy funkcjach falowników Eura E-1000 to wymieńmy również liczne funkcje zabezpieczające falownik jak i silnik, które są niezbędne do ich bezawaryjnej pracy. A są to m.in. funkcje ochronne przed: przeciążeniem falownika i silnika, przekroczeniem napięcia i prądu, brakiem fazy na wejściu, zbyt niskim napięciem zasilającym falownik, przegrzaniem falownika czy przekroczeniem napięcia na szynie DC. Posiadają zdolność przeciążenia 150% prądu znamionowego przez 60 sekund.
Falowniki Eura E-1000 posiada obudowę o stopniu ochrony IP20, natomiast panel zewnętrzny (opcja) posiada stopień ochrony IP65. Na wyświetlaczu można odczytywać bieżące informacje o stanie pracy falownika (tj. częstotliwość pracy, napięcie/prąd wyjściowy, prędkość obrotową silnika, temperaturę na radiatorze) oraz kody błędu. Temperatura pracy tych falowników zawiera się w granicach: -10…+50°C.