Obecnie coraz większą popularność zyskują systemu automatyki budynkowej, nazywane często systemami inteligentnego domu. Przez kilkanaście ostatnich lat, wraz z dynamicznym rozwojem elektroniki systemy te przeszły sporą ewolucję. Przede wszystkim znacznie obniżyła się ich cena, dzięki czemu, przestały być one dobrem luksusowym, a stopniowo stają się standardem w nowo powstających budynkach. Istotną rolę w upowszechnieniu tego typu systemów, odegrała powszechna dostępność telefonów komórkowych z ekranem dotykowym i możliwością instalowania dowolnych aplikacji, dzięki czemu będąc w dowolnym miejscu na świecie wiemy co się dzieje z naszym domem i jesteśmy w stanie sterować jego zachowaniem.
W systemach inteligentnych budynków najczęściej standardem jest możliwość sterowania oświetleniem, załączaniem obwodów gniazd, opuszczeniem rolet oraz sterowanie temperaturą z podziałem na strefy budynku. Bardzo często systemy te umożliwiają również integrację z pozostałym instalacjami występującymi w budynku jak np. instalacja alarmowa, monitoringu czy instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
W tym artykule na przykładzie systemu inteligentnego budynku AMPIO zaprezentujemy możliwość sterowania pracą przemiennika częstotliwości LG serii iC5. Dzisiaj zrealizujemy to poprzez podłączenie wyjść przekaźnikowych sterownika systemu z wejściami falownika, jednak system AMPIO oferuje również możliwość integracji z dowolnymi urządzeniami wyposażonymi w port komunikacyjny RS485 poprzez protokół komunikacyjny Modbus, co również na przykładzie falownika LG iC5 wyposażonego w opcjonalną kartę komunikacyjną Modbus zaprezentujemy w kolejnych artykułach z serii.
Moduł Ampio MSERV pozwala na podłączenie systemu inteligentnego domu z internetem i zarządzenie jego pracą za pomocą urządzenia mobilnego z systemem iOS lub Android. Ponadto posiada on również 8 wejść cyfrowych, 8 wyjść przekaźnikowych, wejście 1-wire pozwalające na podłączenie do 6 czujników temperatury oraz złącze magistrali CAN.
Moduł łączymy z falownikiem LG iC5 w następujący sposób:
Falownik konfigurujemy tak aby sterowanie jego pracą było realizowane poprzez zaciski, gdzie zacisk "P1" służy do uruchamiania / zatrzymywania falownika, zaś zacisk "P2" do określania kierunku pracy (parametr "drv" ustawiamy na wartość "2"), zaś częstotliwość był ustawiana za pomocą potencjometru znajdującego się na obudowie falownika ("Frq" - wartość "2").
Screen z aplikacji Ampio na urządzenie mobilne prezentujący ekran sterowania pracą falownika:
Już wkrótce zapraszamy na nasz kanał na YouTube, na którym pojawi się filmik przedstawiający efekty sterowania falownikiem poprzez system Ampio.