Zimne, wietrzne wieczory, niesprzyjająca aura te wszystkie czynniki sprawiają że samochody zaczynają odmawiać posłuszeństwa. Zapewne każdemu zdarzyło się w pośpiechu do pracy wsiąść do samochodu i nie odpalić silnika. Powodów może być wiele, od niskich temperatur, poprzez zapomnienie wyłączenie świateł albo radia. Dlatego zgodnie ze starą zasadą:
„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” ~ Hipokrates
Warto już teraz wyposażyć się w prostownik samochodowy i nie dać się zaskoczyć zimie.
Prostownik który potocznie nazywany jest ładowarką akumulatorów samochodowych, ma za zadanie zmienić napięcie przemienne (panujące w sieci energetycznej) na napięcie stałe (występujące w samochodach i innych pojazdach mechanicznych). Najprostsze prostowniki zbudowane są z transformatora obniżającego napięcie oraz diody prostowniczej zmieniającej napięcie przemienne na stałe. Bardziej zaawansowane urządzenie są wyposażone w mikroprocesory które inteligentnie sterują pracą prostownika, jednocześnie poprawiając stan akumulatora poprzez wielu zaawansowanych etapów ładowania.
Na rynku możemy wyróżnić trzy główne kategorię prostowników:
prostowniki mikroprocesorowe – dzięki wbudowanemu mikroprocesorowi są zdecydowanie bardziej zaawansowane i oferują więcej funkcji. Zastosowanie zaawansowanych technologii sprawiło że prostowniki mikroprocesorowe nie tylko naładują akumulator, ale również zadbają o jego regenerację oraz poprawę trwałości akumulatora. Przed rozpoczęciem ładowania, prostownik przeprowadza weryfikację stanu akumulatora i dobiera odpowiedni program. Wbudowany szereg zabezpieczeń czuwa nad prawidłową pracą prostownika, większość prostowników mikroprocesorowych po naładowaniu baterii automatycznie się wyłączy. Profesjonalny prostownik mikroprocesorowy BC-PRO oferuje sidmioetapowy proces ładowania akumulatorów, podczas każdego z etapów kontroluje jego stan. Stosowany do akumulatorów samochodowych, AGM oraz żelowych.
prostowniki impulsowe - charakteryzują się wysoką efektywnością działania sięgającej nawet do 90%. Zamknięte są w kompaktowej obudowie, niewielkiej wadze, oraz krótkim czasie ładowania. Najlepiej sprawdzają się do ładowania akumulatorów żelowych. Nie tracą wydajności nawet podczas wahania napięcia w sieci.
Podczas wyboru odpowiedniego prostownika akumulatorów przede wszystkim należy sprawdzić jaki typ akumulatora posiadamy. Do akumulatorów kwasowych najlepszym rozwiązaniem będą prostowniki mikroprocesorowe oraz tańsze transformatorowe, zaś do akumulatorów żelowych najlepiej sprawdzi się prostownik impulsowy.
Głównym kryterium na które należy zwrócić uwagę przy wyborze prostownika jest przede wszystkim ilość zabezpieczeń. Tanie ładowarki akumulatorów dostępne w supermarketach, często nie oferują żadnego systemu zabezpieczeń, co może wyrządzić poważne uszkodzenia instalacji elektrycznej naszego samochodu. Warto również sprawdzić ilość oferowanych procesów ładowania przed dane urządzenie, dzięki temu nie tylko naładujemy swój akumulator, ale również przeprowadzimy jego regenerację co pozwoli na dłuższa eksploatację. Bardzo często prostowniki pracują w trudnych zimowych warunkach, dlatego rodzaj obudowy i sposób jej wykonania jest również istotną kwestią. Wytrzymała, szczelna obudowa zapewni ochronę podczas niesprzyjającej aury.