W dzisiejszym artykule zajmiemy się obsługą, programowaniem oraz uruchomieniem przemienników częstotliwości YASKAWA serii J1000. Krok po korku omówiony zostanie proces konfiguracji falownika, jego programowanie, tak aby mógł pracować zarówno w trybie sterowania lokalnego - za pomocą przycisków umieszczonych na jego obudowie, jak również za pomocą sygnałów zewnętrznych podawanych na jego zaciski. W przypadku sterowania pracą falownika za pomocą zacisków, będziemy chcieli abyśmy za pomocą podłączonego przełącznika mieli możliwość uruchamiania oraz zmiany kierunku obrotów silnika, zaś za pomocą podłączonego potencjometru mogli zadawać częstotliwość wyjściową falownika.
Zgodnie z podaną w instrukcji falownika procedurą konfiguracji falownika rozpoczynamy od prawidłowego montażu oraz okablowania falownika. Dla naszych potrzeb - sterowanie falownikiem za pomocą przełącznika oraz zadawanie częstotliwości potencjometrem schemat okablowania falowników YASKAWA J1000 będzie wyglądał następująco:
Zgodnie z pokazanym powyżej schematem pod zaciski "S1", "S2" oraz "SC" należy podłączyć przełącznik, który będzie służył do uruchamiania falownika z kierunkiem obrotów w przód / w tył oraz do jego zatrzymywania, zaś pod zaciski "+V", "A1" oraz "AC" potencjometr do zadawania częstotliwości wyjściowej. W celu uczynienia schematu bardziej przejrzystym opisy niewykorzystywanych zacisków zostały usunięte.
Dysponując już zrealizowanym układem połączeń falownika, upewniamy się jeszcze raz o jego poprawności i przystępujemy do włączenia zasilania. W przypadku gdy falownik, był wcześniej wykorzystywany zmieniony mógł zostać parametr "A1-01" określający poziom dostępu - w razie konieczność, aby mieć dostęp do wszystkich wymaganych podczas programowania parametrów ustawiamy jego wartość na "2" - Zaawansowany poziom dostępu. W następnym etapie przechodzimy do wyboru trybu obciążenia - wybieramy pomiędzy trybem normalnego, a dużego obciążenia. Najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma trybami zostały omówione poniżej:
Wyboru trybu obciążenia dokonuje się za pomocą parametru "C6-01", w którym wartość "0" oznacza tryb dużego obciążenia (HD), zaś wartość "1" - obciążenie normalne (ND).
W dalszym etapie należy jeszcze odpowiednio ustawić poniższe parametry falowników Yaskawa J1000:
Po przeprowadzonej konfiguracji parametrów falownika, możemy przystąpić do uruchomienia testowego. Podczas tego uruchomienia obciążenie nie jest podłączone do silnika, sprawdzamy jedynie poprawność funkcjonowania układu, testujemy czy wszystkie wejścia / wyjścia działają zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Gdy wszystko jest w porządku podłączamy obciążenie do silnika i weryfikujemy możliwość jego uruchomienia z obciążeniem, sprawdzamy czy nie występują drgania, niestabilności lub utknięcia silnika. W razie potrzeby dostrajamy parametry pracy falownika.