Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem popularnych programów do monitoringu, obsługi i programowania przemienników częstotliwości. W tym artykule przedstawimy cztery programy dostarczone przez najpopularniejszych producentów falowników na naszym rynku, a będą to: DriveView od firmy LG, SoMove od Schneider Electric, EasyStarter od firmy Lenze oraz MCT10 od Danfoss. Zachęcamy do czytania i komentowania.
Od firmy LG mamy program dostępny w dwóch wersjach – stareszej 3.3 oraz aktualnej 7. Programy te bez zastrzeżeń pracuaj na większości dostępnych systemów operacyjnych firmy Windows. DriveView dedykowany jest do współpracy z przemiennikami LG/LS serii iC5 (wyposażonych w kartę rozszerzeń MODBUS), iG5A, iS7, iP5A, iV5 i innymi. W naszych zastosowaniach najczęściej korzystamy z aplikacji DriveView w wersji 3.3, która wg nas jest wersją najstabilniejszą i sprawiającą najmniej problemów z połączeniem.
Po zainstalowaniu pokazuje się okno, w którym widać nie tylko aktywne połączenia z falownikami, ale również logi z zapisem historii błędów i awarii. Pod ręką znajdują się też najważniejsze opcje, a więc na przykład ustawienia parametrów komunikacyjnych. Po nawiązaniu połączenia z falownikiem, bez problemu można zarządzać nim za pomocą aplikacji, czyli np. uruchamiać go oraz zatrzymywać, zmieniać kierunek obrotów oraz sprawdzać jego aktualne parametry pracy – częstotliwość zadaną, częstotliwość, napięcie na szynie DC, prędkość obrotową dołączonego silnika i wiele więcej.
Za pomocą DriveView w wygodny i szybki sposób można również programować wymienione falowniki, a także kopiować ich ustawienia i przenosić je między urządzeniami.
To kolejna propozycja programu na PC do obsługi falowników, tym razem od firmy Schneider Electric. Program jaki udostępnia pozwala na obsługę, monitoring i programowanie dostępny w ofercie falowników, softstartów i serwonapędów m.in. takich jak: ATV12, ATV71, ATV61, Lexium, ATS48, ATS22 oraz TeSysT.
Zastosowanie pakietu oprogramowania SoMove do programowania oraz monitoringu pracy napędów pracujący w danej firmie, może znacząco wpłynąć na skrócenie czasu instalacji, konserwacji i serwisu, a tym samym ograniczyć i zminimalizować koszty ewentualnych przestojów lini produkcyjnych. Dzięki możliwości pracy programu w trybie offline, nie ma konieczności ciągłego utrzymywania połączenia komputera PC z falownikiem. Wystarczy jednorazowo połączyć się z danym napędem pobrać jego konfigurację, a następnie pracując już w biurze w trybie offline wprowadzić odpowiednie modyfikacje, przetestować ich działanie na symulatorze, a następnie przenieś na falownik.
Aplikacja SoMove posiada również rozbudowane opcje monitorignu parametrów napędu, zaś dzięki opcji Scope może je przedstawiać w formie czytelnych wykresów.
Kolejnym przykładem oprogramowania do obsługi, programowania i monitoringu falowników jest program EasyStarter od firmy Lenze. Tutaj również po prawidłowym zainstalowaniu oprogramowania oraz po połączeniu z falownikiem będziemy mogli obserwować najważniejsze parametry dotyczące napędu, a więc częstotliwość zadaną, aktualną częstotliwość wyjściową, moment obrotowy silnika, moc, prędkość, ewentualne pojawiające się błędy oraz status pracy.
Dodatkowo EasyStarter oferuje możliwość pobrania aktualnej konfiguracji falownika, wykonania jej kopi zapasowej, a także przeniesienia ustawień z jednego falownika na inne.
Pakiet oprogramowania VLC Motion Control Tool MCT10 od firmy Danfoss pozwala na konfigurację przemienników częstotliwości należących do rodziny VLT AC oraz urzadzeń do płynnego rozruchu (softstartów) z poziomu komputera PC.
Oprogramowanie MCT10 poza standardowymi funkcjami takimi jak konfiguracja parametrów napędu, monitoring pracy czy kopiowanie ustawień pomiędzy falownikami pozwala również na aktualizację ich oprogramowania.
W wersji darmowej programu, którą można bezpłatnie pobrać ze strony producenta, została ograniczona maksymalna liczba obsługiwanych napędów do 4. W celu obsługi większej ilości przemienników należy skontaktować się z lokalnym dystrybutorem Danfoss w celu uzyskania licencji do wersji bez ograniczeń.