Rys. Schemat podłączenia przetwornika temperatury AR553/I z falownikiem LG serii IC5
Powyższy układ ma zastosowanie np. w obiektach inwentarskich, gdzie bardzo często musi zostać zachowana stała temperatura.
Obiekty te przeważnie nagrzewają nagrzewnice wodne (m.in. ze względu na oszczedność energii). Temperaturę w pomieszczeniu mierzy czujnik Pt100, który przyłączony jest do przetwornika temperatury, a ten z kolei do falownika. Jeśli temperatura w pomieszczeniu wzrośnie powyżej temperatury zadanej, sygnał z przetwornika temperatury podawany jest do falownika, który napędza wentylator co prowadzi z kolei do obniżenia temperatury powietrza w pomieszczeniu.
W innym przypadku falownik może regulować temperaturę powietrza poprzez regulację siły nawiewu oraz moc nagrzewnicy. W tym przypadku gdy temperatura powietrza spadnie poniżej wartości zadanej falownik napędza wentylator nagrzewnicy.
Może tu być również zastosowany programator dobowy, który odpowiednio zaprogramowany może utrzymywać różne temperatury w czasie doby.
Powyższy schemat pokazuje sposób podłączenia przetwornika AR553/I do falownika LG/LS (np. serii IC5)
Wejście zasilania przetwornika temperatury podłączamy do zacisku „P24” (24V) na falowniku. Natomiast wyjście prądowe z przetwornika do zacisku „I”.
Ustawienia falownika wg których falownik będzie utrzymywał stałą temperaturę np. 35°C:
Frq --> 2
drv --> 0
F21 --> 50
F22 --> 50
H40 --> 2 (Sprzężenie zwrotne. Regulator PID)
potencjometrem na falowniku nastawiamy wartość 41Hz (odpowiada to ̴ 35°C)
I13 --> 50
I15 --> 0
Wartość nastawy częstotliwości na falowniku i odpowiadającej jej temperaturze można nastawić, - zakładając, że dla 0°C odpowiada częstotliwość 0Hz natomiast dla 50°C - 60Hz. Czyli dla naszej nastawy 35°C odpowiada częstotliwość 41 Hz.
Można jeszcze zmienić parametr I12 (12mA – 15mA) - jest to minimalny prąd wejścia analogowego (powinno to pomóc rozwiązać problem pracy falownika na minimalnych obrotach). Poniżej 35°C falownik nie będzie pracować.
Jeśli temperatura pomieszczenia lub obiektu wzrośnie do temperatury powyżej 35°C, falownik rozpędza silnik do obrotów maksymalnych czyli 50 Hz i będą malały wraz z obniżaniem temperatury do żądanej 35°C. Jeżeli temperatura będzie niższa silnik zatrzyma się.