Akcesoria do Falowników. Jak sterować falownikiem?
Falownik to zaawansowane technologicznie urządzenie których głównym zadaniem jest sterowanie pracą napędów w określonych przez użytkownika parametrach. Posiadają szereg możliwych ustawień dla optymalnej pracy maszyn. Dlatego dostęp osób niepożądanych w większości przypadkach należy ograniczyć. W tym celu można wykorzystać kilka dostępnych na rynku akcesoriów do falowników. Dzięki którym najważniejsze parametry pracą napędu będą dostępne dla operatora, bez dostępu do przemiennika częstotliwości.
Co wybrać: zadajnik panelowy, dedykowana klawiatura zewnętrzna czy potencjometr?
Najczęściej wybieranym urządzeniem do sterowania pracą przemiennika częstotliwości jest zadajnik panelowy ZAD-ECO-V2. Posiada możliwość montażu na obudowie szafy sterowniczej, jak również może służyć jako zadajnik ręczny, zlokalizowany przy operatorze. Urządzenie pozwala na uruchamianie i zatrzymywanie silnika, zadawanie częstotliwości wyjściowej, oraz zmianę kierunków obrotów. Największą zaletą jest możliwość współpracy praktycznie z wszystkimi modelami falowników dostępnych na rynku. Podłączenie zaledwie 5-6 zacisków wystarczą do prawidłowej pracy zadajnika. Posiada duży stopień szczelności IP65, co sprawia że urządzenie jest wytrzymałe i odporne na pracę w niesprzyjających warunkach.
Kolejny urządzeniem akcesoriów do falownika, jest dedykowana klawiatura zewnętrzna. Klawiatury dostosowane pod konkretne modele falowników. Funkcjonalna do zmiany parametryzacji falownika, znajdującego się w trudno dostępnym miejscu. Możliwość podglądu, oraz sterowania przemiennikiem częstotliwości na bieżąco. Zastosowanie dedykowanej klawiatury zewnętrznej zapewnia pełną funkcjonalność falownika, oraz ciągłą kontrolę nad wszystkimi parametrami i ustawieniami falownika. Które w dowolnej chwili można modyfikować. W zależności od producenta falownika, klawiatury występują w wersji z wbudowanym przewodem podłączeniowym, lub bez.
Ostatnią, a zarazem najtańszą i najprostszą opcją płynnej regulacji falownika jest potencjometr CM22. Kompatybilny z każdym modelem przemiennika częstotliwości posiadającego napięciowe wejście analogowe. Występują w wielu wariantach rezystancji. Wyróżniają się wysokim stopniem szczelności IP65 (od frontu), dzięki temu mogą z powodzeniem pracować w trudnych wilgotnych, oraz zapylonych warunkach . Napięcie pracy wynosi 100 VDC, zaś charakterystyka pracy jest liniowa.
Wybór akcesoriów do falowników, pozwalających na zdalną pracę napędem jest duży. Prawidłowy dobór dodatkowego urządzenia sterującego, zależy od zadań jakie będzie wykonywał. Jeżeli potrzebujemy pełnej funkcjonalności falownika, wybór powinien paść na dedykowaną klawiaturę zewnętrzną. Jeżeli zaś wymagamy tylko funkcji start/stop silnika, oraz zmianę kierunków obrotów, trafniejszym wyborem będzie uniwersalny zadajnik panelowy. Do najprostszych zastosowań, najlepszym wyborem będzię potencjometr przemysłowy do płynnej regulacji częstotliwości.