Silniki asynchroniczne 1-fazowe ze względu na małe moce na jakie są produkowane są bardzo rzadko stosowane w przemyśle. Do regulacji silników 1-fazowych małych mocy raczej stosuje się regulatory tyrystorowe lub transformatorowe. Na rynku falowników można spotkać zaledwie kilka firm, które produkują przemienniki do silników 1-fazowych. Jedną z takich firm je firma Invertek Drives, która produkuje falowniki do silników 1-fazowych w zakresie mocy od 0,37kW do 1,1kW w dwóch wersjach: IP20 oraz IP66.
Falowniki Inverter Drives 8400 TopLine wykorzystywane są w aplikacjach do regulacji prędkości obrotowej oraz wszędzie tam gdzie konieczne jest precyzyjne pozycjonowanie. Posiada wszystko to co jest niezbędne do zapewnienia wysokiej dokładności w określonych aplikacjach. Falowniki 8400 TopLine wykorzystywane są nie tylko do regulacji obrotów silnika asynchronicznego ale i w dynamicznych silnikach synchronicznych.
Wyłączniki nadprądowe zwane inaczej wyłącznikami instalacyjnymi typu „S” wykorzystywane są głównie do ochrony instalacji i odbiorników przed zwarciem i przeciążeniem. Wyłączniki te produkowane są na prądy znamionowane do 125A oraz prądy wyłączalne 25kA i na napięcia do 440 V. Najbardziej popularne na rynku to wyłączniki na prądy znamionowe do 125A i prądy wyłączalne do 10kA. Dostępne są w kilku wersjach o charakterystykach czasowych B, C lub D. Jednak w tym artykule zajmiemy się tylko wyłącznikami o charakterystyce C, które są stosowane do ochrony przewodów i urządzeń o dużych prądach rozruchowych np. silniki.
Przemienniki częstotliwości serii AC30V firmy Parker mają zastosowanie głównie w aplikacjach wentylatorowych i pompowych. Produkowane są mocach od 0,75 kW do 18,5 kW. Posiada szeroki zakres częstotliwości wyjściowej od 0,5 do 500 Hz. Główne zalety tego przemiennika to szeroki zakres komunikacji sieciowej (m.in. Modbus TCP/IP, Profibus, CANopen , Ethernet czy DeviceNet) oraz możliwość rozbudowy o moduły wejścia/wyjścia do potrzeb użytkownika. Zapewniają efektywne sterowanie silnikami indukcyjnymi oraz serwosilnikami AC z magnesami trwałymi.
Enkodery obecnie znajdują coraz szersze zastosowanie w przemyśle we wszelkiego rodzaju aplikacjach, maszynach oraz liniach produkcyjnych. Urządzenia te stosuje się również w serwonapędach, robotach, obrabiarkach oraz liniach montażowych. Szeroki zakres zastosowań w połączeniu z wysoką jakością z jaką muszą być wykonane sprawia, że mogą one pracować w bardzo niekorzystnych warunkach środowiskowych, w których występuje wilgotność lub zapylenie. Bardzo często zdarza się, że są one również narażone pod kątem mechanicznym (wstrząsy, wibracje).
W artykule tym opiszemy dostępne rodzaje enkoderów, ich zasadę działania oraz możliwość współpracy enkoderów z przemiennikami częstotliwości. Natomiast w ostatniej części niniejszego artykułu zostanie przedstawiona oferta handlowa firmy Aniro w zakresie enkoderów, które zostały podzielone na enkodery z wałkiem oraz enkodery przelotowe.
Przetwornice DC/AC przydatne są wszędzie tam gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej. Zasilają urządzenia wymagające zmiennego napięcia 230V. Do zasilana przetwornic wykorzystuje się akumulatory lub instalacje samochodowe o napięciu stałym 12V lub 24V. Firma Volt oferuje przetwornice DC/AC serii IPS o mocach od 300W do 5kW, przetwornice serii Sinus o mocach od 300W do 4kW oraz przetwornice serii IPS C z wbudowanym prostownikiem. Zainteresowanych kupnem tych przetwornic lub dla chcących poznać aktualne ceny tych przetwornic odsyłam na stronę sklepfalowniki.pl
W artykule tym zestawiono parametry najbardziej popularnych falowników na rynku.
W dwóch tabelach zostały zebrane najważniejsze parametry falowników o mocy 0,75 kW zasilanych 1-fazowo oraz o mocy 4 kW zasilanych 3-fazowo. Ceny falowników zostały wzięte ze strony www.sklepfalowniki.pl gdzie również można znaleźć dalsze informacje na temat poszczególnych falowników, pomoc techniczną oraz pomoc przy doborze falowników do określonych aplikacji. Można również skorzystać z promocji czy uzyskać rabat na określone typy falowników. Polecam.
Panele operatorskie HMI umożliwiają kontrolę urządzeń elektrycznych, które realizują procesy technologiczne lub produkcyjne. Panele HMI pozwalają na budowanie interfejsu użytkownika oraz prezentację aktualnych danych z rejestrów urządzeń (pomiarów) tj. przemienniki częstotliwości, sterowniki PLC czy moduły komunikacyjne.
Współczesne panele HMI są wyposażone w panele graficzne lub panele dotykowe oraz w oprogramowanie, które przejmuje zadania wykonywane przez komputery przemysłowe. W ostatnich latach można zauważyć duże zainteresowanie panelami operatorskimi a co za tym idzie dużą oferte na rynku. Różnorodność tych urządzeń powoduje, że tak jak falowniki, - możemy dobrać odpowiedni panel do aplikacji.
W ofercie Aniro znajdują się panele graficzne XP10 pozwalające na wizualizację i łatwe konfigurowanie pracy małych systemów oraz nowa seria paneli dotykowych XP o przekątnych od 5,7” do 15”, które mają dostęp do szerokiego zakresu portów: Ethernet, USB, RS485, RS232, CF Card.
Softstarty serii SMC-50 marki Allen-Bradley oferują wiele zaawansowanych funkcji monitorowania i ochrony silnika oraz pomaga zmaksymalizować jego wydajność. Zapewniają energooszczędną pracę przy rozruchu i hamowaniu. Cechuje je: zwiększona liczba wejść/wyjść, 17 trybów rozruchu i zatrzymania silnika oraz komunikacja sieciowa. Doskonale sprawdzają się we współpracy m.in. z wentylatorami, pompami, sprężarkami czy przenośnikami.