W naszym dzisiejszym artykule zajmiemy się wprowadzaniem parametrów znamionowych silnika do pamięci falowników Danfoss Micro Drive FC 51. Odpowiednie ustawienie parametrów charakteryzujących najważniejsze właściwości współpracującego z falownikiem silnika jest niezwykle istotne ze względu na poprawność działania funkcji zabezpieczających zaimplementowanych w pamięci tych urządzeń, które mają za zadanie chronić przed uszkodzeniem zarówno przemiennik częstotliwości jak i silnik.
Do wprowadzenie najważniejszych danych znamionowych silnika takich jak jego moc znamionowa, napięcie, prąd, częstotliwość czy nominalna prędkość obrotowa służą parametry od "1-20" do "1-25" - poniżej opisujemy ich wykorzystanie i możliwe nastawy:
Funkcję AMT aktywuje się w parametrze "1-29" poprzez ustawienie jego wartości na [2], a następnie uruchamia za pomocą komendy START - w przypadku sterownia za pomocą panelu LCP naciskamy przycisk [Hand On], zaś w przypadku pracy w trybie zdalnym (sterowanie za pomocą zacisków - [Remote On]) aktywujemy zacisk odpowiadający za start przetwornicy - domyślnie jest to zacisk nr "18".
Funkcja ta ma za zadanie przeprowadzić optymalizację pracy silnika, podczas której zmierzy między innymi: Rezystancję strojana - Rs, Reaktancję rozproszenia strojana X1 oraz Reaktancję główną X2. Istotne jest aby funkcja AMT przeprowadzała operację optymalizacji na zimnym silniku.
Wspomniane powyżej parametry silnika takie jak rezystancja strojana, reaktancja rozproszenia strojana czy reaktancja główna dostępne są w parametrach przetwornicy "1-30" - rezystancja strojana, "1-33" - reaktancja rozproszenia strojana oraz "1-35" - reaktancja główna. Ich wartości zostają wprowadzone automatycznie po przeprowadzeniu procedury AMT, jak również moga zostać modyfikowane ręcznie.
Dzięki wprowadzeniu powyższych danych znamionowych silnika do pamięci falownika, uzyskujemy możliwość wykorzystania elektronicznego przekaźnika termicznego (ETR) służącego do ochrony termicznej silnika w przypadku gdy nie został on wyposażony w termistor. Przetwornica w oparciu o wprowadzone dane znamionowe, częstotliwość wyjściową, prędkość obrotową oraz czas oszacowuje temperaturę silnika i na bieżąco tą wartość monitoruje. W przypadku gdy przekroczy ona górny limit roboczy w zależności od ustawienia wyemituje ona ostrzeżenie lub alarm.
Włączenia funkcjonalności elektronicznego przekaźnika termicznego dokonuje się w parametrze "1-90" - zabezpieczenie termiczne silnika. Ustawiając wartość tego parametru na [3] - po przekroczeniu górnego limitu temperatury przetwornica wygeneruje ostrzeżenie, zaś w przydpadu ustawienie jego wartości na [4] - zostanie wygenerowany alarm i falownik zatrzyma się awaryjnie.