W ramach co miesięcznego cyklu artykułów przygotowaliśmy przegląd możliwości przenoszenia (kopiowania) ustawień pomiędzy falownikami. Dostępność takiej opcji jest szczególnie istotna w przypadku producentów maszyn OEM, w których wykorzystuje się wiele identycznie skonfigurowanych przemienników częstotliwości. Możliwość wygodnego przenoszenia ustawień z jednego falownika na drugi to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale również pewność że wszystkie parametry zostaną skonfigurowane właściwie.
Możliwość łatwego przenoszenia konfiguracji pomiędzy falownikami firmy LG została wprowadzona stosunkowo niedawno, bo dopiero wraz z pojawieniem się serii przemienników H100, S100 i M100. Wówczas to producent udostępnił narzędzie nazwane "Smart Copier", które oferuje możliwość pobierania konfiguracji z jednego falownika i zapis na innym nawet bez podłączania ich do zasilania.
W przypadku wcześniejszych serii falowników takich jak LG iG5a oraz iC5 możliwość kopiowania parametrów była dostępna jedynie za pośrednictwem oprogramowania instalowanego na komputerze PC - DriveView, które to komunikowało się z przemiennikiem częstotliwości za pomocą protokołu Modbus.
Do kopiowania i przenoszenia ustawień w falownikach Danfoss takich serii jak VLT Micro Drive FC51 oraz Refrigeration Drive FC103 wykorzystuje się panele obsługi. Akcesoria te poza możliwością kopiowania i przenoszenia ustawień pomiędzy przemiennikami pozwalają również na ich bieżącą obsługę i programowanie.
Warto tutaj zaznaczyć, że w przypadku falowników Danfoss wymienionych powyżej serii panel obsługi jest elementem opcjonalnym i falownik z powodzeniem może pracować bez niego, zaś jego konfiguracja może zostać przeprowadzona za pomocą zainstalowanego na komputerze PC oprogramowania "MCT-10 Set-up Software".
Również dla falowników ABB serii ACS150, ACS350, ACS550 oraz ACH550 producent przygotował narzędzie o nazwie FlashDrop pozwalające na kopiowanie parametrów. Podobnie jak w przypadku "Smart Copier'a" firmy LG kopiowanie parametrów może być realizowane bez podłączania napędu do zasilania, a co więcej napęd może pozostawać nierozpakowany.
Do kopiowania i przenoszenia parametrów pomiędzy przemiennikami serii ACS310 / 350 / 355 / 550 istnieje również możliwość wykorzystania podstawowego panelu obsługi APS-CP-C lub panelu z asystentem APC-CP-A - jednak w tym przypadku falowniki muszą być podłączone do źródła zasilania.
Również firma LENZE opracowała swoją technologię zapisu i kopiowania ustawień pomiędzy falownikami. Wszystkie ustawienia parametrów przemiennika częstotliwości - zarówno konfiguracja domyślna, jak również ustawienia użytkownika przechowywane są w EPM - Elektronicznym Module Programowalnym. Opcjonalny programator EPM pozwala między innymi na kopiowanie ustawień z jednego EPM do drugiego oraz kopiowanie ustawień z EPM do pamięci programatora.
Jako, że programator posiada własne zasilanie bateryjne ustawienia parametrów mogą być skopiowane do EPM i włożone do napędu nawet przy wyłączonym zasilaniu na napędzie. Dodatkowo kiedy parametry napędu są zapisane w EPM za pomocą programatora, ustawienia te są przechowywane w dwóch różnych miejscach: w "ustawieniach użytkownika" oraz w "ustawieniach domyślnych OEM". Podczas gdy "ustawienia użytkownika" mogą być zmodyfikowane w napędzie, "ustawienia OEM" nie mogą być zmieniane. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest nie tylko zresetowanie falownika do ustawień fabrycznych, ale również do oryginalnych ustawień OEM.