Energia ze źródeł odnawialnych jest coraz bardziej propagowanym źródłem zasilania. Najpopularniejszym wyborem sposobu uzyskiwania energii ze źródeł odnawialnych są niewątpliwie systemy fotowoltaiczne. A czy nie mają one sobie równych? Nie wszystkie budynki mają odpowiednią nośność, kąt nachylenia czy kształt dachu, aby zamontować panele fotowoltaiczne. W takich wypadach alternatywą uzyskania energii ze źródeł odnawialnych są turbiny wiatrowe. Dzięki szerokiemu wachlarzowi wyboru turbiny wiatrowe można dobrać pod własne potrzeby. Wiatr napędza łopatki wirnika, dzięki czemu wytwarzana jest energia mechaniczna, która zostaje przekształcona na energię elektryczną.
Domowe turbiny wiatrowe są niedrogie i kompaktowe, dlatego idealnie sprawdzą się do różnych zadań, od oświetlenia ogrodowego, poprzez zasilanie urządzeń domowego użytku. Warto wspomnieć że ustawa odległościowa nie dotyczy małych domowych turbin wiatrowych. W krajach zachodniej Europy takie turbiny umieszczane są na m.in. na blokach, dzięki temu zagospodarowane zostaje przestrzeń oraz doskonale wykorzystana energia ze źródeł odnawialnych.
Turbiny wiatrowe charakteryzują się niską prędkością rozruchu, posiadają wysoki poziom energii wiatru oraz zoptymalizowany aerodynamiczny kształt i strukturę łopat, które zwiększają wykorzystanie wiatru i roczną produkcję energetyczną.
Okazuję się że idealny wyborem będzie połączenie obu opcji. Żyjemy w klimacie umiarkowanym i ze względu na pory roku, obserwujemy że wiosną i latem nasłonecznienie jest znacznie większe i więcej energii możemy uzyskać ze słońca, zaś okres jesieni oraz zimy to znacząco mniejsze naświetlanie słoneczne, a pojawiające się porywiste i częste wiatry idealnie wprawią turbiny w ruch, pozyskując energię do zasilania domu. W związku z powyższym montaż instalacji złożonej zarówno z turbin wiatrowych jak i fotowoltaiki jest rozsądnym rozwiązaniem, zapewniającym zysk energii elektrycznej przez cały rok. Domowe turbiny wiatrowe z łatwością możemy połączyć z panelami fotowoltaicznymi.