Firma Schneider Electric - producent falowników Altivar ATV12 dostarcza oprogramowanie narzędziowe pozwalające na konfigurację, zarządzanie i podgląd parametrów pracy napędów przez nią produkowanych. Mowa tutaj o pakiecie oprogramowania SoMove, za pomocą którego można przy wykorzystaniu komputera PC wykonywać wszystkie wymienione powyżej czynności, a dodatkowo pakiet SoMove pozwala na programowanie falowników "offline" - najpierw program jest przygotowywany na komputerze, który nie musi mieć fizycznego dostępu do falownika, a następnie gdy program jest już gotowy i przetestowany zostaje on przenoszony na falownik - takie rozwiązanie pozwala na znaczne skrócenie czasów przestojów maszy, co w warunkach przemysłowych ma szczególne znaczenie.
W tym artykule zajmiemy się jedynie omówieniem podstawowych funkcji programu SoMove - zademonstruję w jaki sposób tworzymy nowy projekt w trybie OFF-line i w nim ustawiamy parametry pracy falownika, zaś sposoby ustanawiania połączenia pomiędzy falownikiem a komputerem, synchronizacji danych, przesyłania utworzonego przez nas projektu itp. zostaną przedstawione w kolejnych artykułach.
Po uruchomieniu programu naszym oczom ukaże się startowe aplikacji SoMove, w którym mamy możliwość wyboru czy chcemy stworzyć nowy projekt i pracować w trybie offline ("Create a Project OFF-line"), czy otworzyć i pracować nad wcześniej już przygotowanym projekcie ("Open a Project"), a może też połączyć się z falownikiem i wszystkie czynności wykonywać już bezpośrednio na nim ("Connect"). Ponadto możemy też w tym miejscu pobrać zapisany na falowniku program ("Load from Device") i modyfikować go, a następnie przesłać ponownie ("Store to Device") oraz w zakładce "Edit Connection" ustawiać parametry połączenia z falownikiem.
Po kliknięciu przycisku "Create a Project OFF-line" program wyświetli nowe okno, w którym będziemy mogli wybrać dla jakiej serii urządzeń będziemy przygotowywać projekt (w naszym przypadku będzie to seria falowników ATV12) oraz w oknie tym wybieramy również sposób w jaki komputer będzie komunikował się z programowanym urządzeniem (pole wyboru "Select Communication"). Po kliknięciu przycisku "Next" zostaniemy przeniesieni do kolejnego okna, w którym już dokładnie należy określić model programowanego urządzenia oraz wersję jego oprogramowania - wszystkie te dane są umieszczone na tabliczce znamionowej falownika.
Kliknięcie przycisku "Create" skutkuje utworzeniem nowego projektu dla wybranego przez nas urządzenia, wyświetlona zostanie zakładka "My Device", w której będziemy mogli zobaczyć parametry charakterystyczne naszego falownika takie jak: prąd nominalny, maksymalny prąd, napięcie zasilania, moc nominalna oraz zdjęcie przedstawiające wybrany model falownika i jego dane jak numer seryjny, model płyty głównej, model płyty zasilającej itp. (część tych danych widoczna będzie dopiero po podłączeniu falownika pod komputer PC). Kliknięcie zakładki "Device" (u góry ekranu) i wybranie z niej "Control Panel" wyświetli w dolnej części okna panel kontrolny, za pomocą którego po podłączeniu falownika z komputerem będziemy mogli nim sterować - uruchamiać go, zmieniać kierunek obrotów, zwiększać/zmniejszać jego częstotliwość wyjściową itp..
Oprócz zakładki "My Device" dostępne są jeszcze zakładki pod nazwami "Operate", "Parameters", "Errors Detection", "Monitoring" oraz "Scope" dzisiaj przedstawię jeszcze trzy z nich - mianowicie "Parameters", "Monitoring" oraz "Scope". Pierwsza z nich służy do programowania parametrów pracy falownika, dostępne są w niej wszystkie opcje menu falownika, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób można przygotować program pracy falownika, nie mając nawet do niego fizycznego dostępu. Z kolei zakładka "Monitoring" pozwala na bieżąco monitorować parametry pracy falownika ATV12 (w tym przypadku urządzenie musi już być połączone z komputerem), do dyspozycji mamy w tym przypadku 16 parametrów takich jak prąd silnika, jego aktualna moc, błąd regulacji PID i wiele innych, z kolei trzecia zakładka - "Scope" pozwala nie tylko na bieżące monitorowanie parametrów pracy falownika, ale również wyświetla te parametry w postaci czytelnych wykresów i umożliwia eksport tak otrzymanych danych do formatu Excel czy txt., dzięki czemu mogą być one później w różny sposób obrabiane i przetwarzane.
Jak już wspomniałem wcześniej, w artykule tym zostały jedynie przedstawione podstawowe funkcje i możliwości oprogramowania SoMove, ustanowienie połączenia pomiędzy komputerem a falownikiem oraz praktyczne wykorzystanie tego pakietu oprogramowania zostanie zademonstrowane w następnych artykułach z serii.