Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy na rynku pojawiły się nowe serie falowników znanych producentów - były to między innymi serie falowników WL200 od firmy Hitachi, SX1000 oraz SX2000 od firmy Sanyu, a także seria i500 od firmy Lenze. W tym artykule w kilku zdaniach opiszemy, każdą z wymienionych serii i przedstawimy jej najważniejsze właściwości i funkcjonalności.
Falowniki WL200 będące następcą popularnej serii X200 powstały jako odpowiedź na oczekiwania klientów wymagających od przemienników częstotliwości coraz większej niezawodności, uniwersalności oraz prostoty obsługi. Ich główny obszar zastosowań koncentruje się w okół aplikacji pompowo-wentylacyjnych oraz aplikacji napędowych, które nie wymagają zastosowania zaawansowanego sterowania wektorowego czy sterowania momentem.
Przemienniki tej serii dostępne są w zakresie mocy od 0,2kW do 18,5kW (0,2 ~ 2,2kw przy zasilaniu 1x230V oraz 0,4 ~ 18,5kW przy zasilaniu 3x400V). W porównaniu do poprzednika - serii X200 zostały one wzbogacone o następujące funkcjonalności:
Dla opisywanej serii przemienników częstotliwości zaprojektowano również opcjonalne karty komunikacyjne umożliwiające pracę w sieciach Profibus-DC, EtherCAT, DeviceNet oraz ProfiNet. Ponadto opcjonalnie dostępny jest również zewnętrzny panel operatorski WOP podłączany do dedykowanego portu RS422, przez co nie blokuje komunikacji nadrzędnej Modbus RTU, jak również komunikacji z komputerem przy wykorzystaniu portu USB.
Nowa seria falowników i500 od firmy Lenze charakteryzuje się zwartą budową, skalowalną funkcjonalnością oraz wyjątkowo prostą i przyjazną obsługą. W ramach opisywanej serii dostępne są przemienniki o mocy od 0,25 do 45kW i co istotne już w chwili obecnej spełniają one przyszłościowe wymagania norm z klasą sprawności (IE) EN 50598-2. Cechą charakterystyczną tych falowników są niewielkie, kompaktowe wymiary zapewniające optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca w szafie sterowniczej. Modułowa budowa oraz innowacyjne możliwości programowania sprawiają, że przemienniki i500 mogą być w łatwy i szybki sposób dostosowane do potrzeb konkretnej aplikacji. Producent zaleca stosowanie tej serii przemienników w takich aplikacjach jak: pompy i wentylatory, napędy przenośników i podnośników, napędy obrabiarek, napędy do maszyn formujących i nawijających.
Innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w przemiennikach serii i500 zapewniającym wysoką funkcjonalność i przejrzystość obsługi jest możliwość programowania przemienników tej serii na jeden z trzech wymienionych sposobów:
Przemienniki serii SX1000 to zasilane jedno i trójfazowo urządzenia o mocy wyjściowej od 0,4 do 2,2kW, z kolei seria przemienników SX2000 to urządzenia zasilane wyłącznie trójfazowo (3x400V) dostępne w zakresie mocy od 0,75 do 45kW. Obie wymienione tutaj serie przemienników wyróżniają się wysoką jakością wykonania, niezawodnością, dużą wydajnością oraz niskimi kosztami eksploatacji. Seria SX1000 to urządzenia oferujące wyłącznie skalarny tryb sterowania, zaś w serii SX2000 dostępny ponadto jest również wektorowy tryb sterowania.
Najważniejsze parametry wspólne przemienników serii SX1000 i SX2000:
Jeżeli zaś chodzi o różnice pomiędzy wspomnianymi seriami przemienników częstotliwości to należy tutaj wymienić głównie wektorowy tryb sterowania dostępny wyłącznie w serii SX2000, która ponadto posiada niedostępne w SX1000 wejście enkoderowe 100kHz oraz wyjście analogowe napięciowe (0-10V) / prądowe (0/4-20mA). Ponadto serie tych przemienników różnią się między sobą ilością dostępnych wejść cyfrowych - w przypadku SX1000 są to 4 wejścia, zaś seria SX2000 oferuje ich aż 6.