Producenci falowników z reguły przygotowują pakiety oprogramowania pozwalające na zdalne sterowanie pracą falownika oraz jego programowanie za pomocą komputera PC. O krok dalej poszła firma Yaskawa przygotowując program pozwalający symulować pracę falownika na komputerze PC. W tym artykule przedstawimy możliwości oferowane przez symulator oraz zademonstrujemy sposób jego użycia.
Oprogramowanie J1000 Programming Simulator można pobrać ze strony producenta - firmy Yaskawa pod linkiem:
Link - J1000 Programming Simulator (zakładka Software)
Poza oprogramowaniem służącym do symulacji pracy falowników Yaskawa serii J1000 dostępne są również pakiety pozwalające na symulowanie pracy przemienników serii A1000, P1000, U1000 oraz V1000.
W głównym oknie symulatora po lewej stronie widoczny jest przedni panel falownika Yaskawa J1000, po stronie prawej znajduje się interaktywny schemat falownika umożliwiający symulowanie działania wejść, wyjść cyfrowych oraz analogowych. W dolnej części okna dostępne są przyciski oraz pokrętła służące do uruchamiania symulatora, zadawania wartości analogowych oraz wizualizacji pracy silnika.
W celu uruchomienia symulatora klikamy na przełącznik w lewym dolnym rogu okna programu "Main Power", następnie za pomocą pokrętła "Analog Inputs" ustawiamy wartość napięciu lub prądu podawaną na wejście analogowe "A1" i za pomocą przycisków symulujących działanie wejść cyfrowych falownika uruchamiamy lub zatrzymujemy silnik. Domyślnie wejście cyfrowe w symulatorze zostały skonfigurowane w następujący sposób:
Ponadto w symulatorze wyświetlana jest aktualna wartość napięcia na wyjściu analogowym falownika "AM", która przy ustawieniach domyślnych jest proporcjonalna do aktualnej częstotliwości wyjściowej falownika oraz wizualizowane jest działanie przekaźnika wyjściowego informującego o aktualnym statusie falownika: błąd / brak błędu.
Za pomocą oprogramowania J1000 Programming Simulator możemy nie tylko sterować pracą falownika poprzez załączanie odpowiednich wejść na listwie zaciskowej, lecz możemy również programować falownik i testować działanie wprowadzonej konfiguracji bez obawy uszkodzenia rzeczywistego przemiennika.
Sam proces programowania przebiega jak na rzeczywistym falowniku - za pomocą przycisków dostępnych na panelu falownika po lewej stronie okna symulator przechodzimy do menu "par" i konfigurujemy odpowiednie parametry.
Dodatkowo w programie została zaprojektowana możliwość symulowania wystąpienia błędów i alarmów - w tym celu należy przejść do zakładki "Fault and Alarms" i z dostępnej listy wybrać rodzaj błędu który chcemy za symulować.