Nasz telefon coraz częściej służy nam nie tylko w codziennym komunikowaniu się z naszymi bliskimi czy z klientami. Dzisiaj w takich branżach jak automatyka czy elektryka wykorzystywane są one codziennie do ułatwiania sobie pracy, pomocy w obliczeniach projektowych oraz czynnościach serwisowych. O najciekawszych aplikacjach na telefony oraz tablety pisaliśmy już ostatnio, dzisiaj chcemy nieco uzupełnić wcześniejszą listę najpotrzebniejszych aplikacji o kolejne propozycje programów, a będą to: DroidTesla, elCALC, Electrical Calculasions Pro oraz Inżynieria Elektryczny Elektronika Kalkulator.
DroidTesla swoją funkcjonalnością przypomina aplikację EveryCircuit, o której pisaliśmy już w poprzednim artykule. Jest ona dostępna jest w dwóch wersjach - darmowej wersji demonstracyjnej z ograniczoną funkcjonalnością oraz płatnej (kosztującej 60,99zł) wersji PRO o pełnej funkcjonalności. DroidTesla oferuje kilka interesujących możliwości, z których można korzystać już nawet w wersji demonstracyjnej. Podobnie jak EveryCicuit, tak DroidTesla świetnie sprawdza się jako symulator niewielkich układów obwodów elektronicznych - w dostępnej aplikacji można symulować między innymi takie elementy elektroniczne jak: kondensatory, rezystory, wzmacniacze operacyjne, a także różnego typu tranzystory i diody.
Link do pobierania: DroidTesla
To kolejne przydatne w pracy narzędzie do przyspieszania obliczeń wielkości elektrycznych. Aplikacja wciąż znajdujące się w fazie rozwoju, co z pewnością oznacza w przyszłości aktualizacje oraz udoskonalenia zwiększające jej funkcjonalność. Póki co można w elCALC można wykonać przeliczenie rezystancji izolacji silników oraz transformatorów, ich uzwojeń czy izolacji kabli, a także izolacji i tangensa delta przekładników dla średniego lub wysokiego napięcia oraz wiele innych obliczeń inżynierskich spośród których warto jeszcze wymienić obliczanie spadku napięcia na przewodach i kablach, obliczanie spadku napięci podczas rozruchu silników krokowych oraz obliczenia doboru chłodzenia szaf elektrycznych. Aplikacja posiada również wbudowany dekoder stopnia ochrony urządzeń IP oraz IK.
Link do pobierania: elCALC
Aplikacja ta podobnie jak DroidTesla dostępna jest w dwóch wersjach - bezpłatnej wersji o ograniczonej funkcjonalności oraz wersji płatnej, w której dostępne są wszystkie funkcje. Cena wersji płatnej wynosi jedynie 9,99zł, przez co decydując się na korzystanie z Electrical Calculations lepiej od razu zdecydować się na wersję PRO o pełnej funkcjonalności. Wśród funkcji dostępnych w tej aplikacji znajdziemy m.in.: obliczanie spadku napięcia, mocy czynnej, biernej i pozornej, obliczanie rezystancji, dobór kondensatora rozruchowego do silników 1-fazowych, dekoder kodu barwnego rezystorów, konwersje jednostek i wiele innych. Aplikacja dostępna w wielu wersjach językowych - w tym w polskiej.
Link do pobierania: Electrical Calculations
Chociaż program, który można kupić za symboliczna cenę kawy przeznaczony jest dla uczniów oraz pasjonatów budowania układów elektronicznych, korzystają z nich również zawodowcy. W aplikacji tej można zrealizować podstawowe obliczenia wynikające z prawa Ohma, obliczenia rezystancji, induktancji i pojemności łączonych szeregowo i równolegle oporników, cewek i kondensatorów, dzielniki napięcia, dzielniki prądu, dekoder kodu paskowego rezystorów, podstawowe wiadomości teoretyczne i wiele więcej.
Link do pobierania: Inżynieria Elektryczny Elektronika Kalkulator PRO