W poprzednim artykule ("Falowniki LG - podstawowe metody zadawania częstotliwości") opisywałem sposoby zadawania częstotliwości wyjściowej falownika za pomocą zadajnika panelowego, potencjometru czy potencjometrycznego zadajnika prądowego. Dzisiaj przedstawię dwie kolejne, równie często wykorzystywane metody, a przy tym nie wymagające stosowania akcesoriów dodatkowych w postaci zadajników czy potencjometru. Do prawidłowego działania tych metod wystarczą jedynie dwa lub trzy przełączniki trójpozycyjne.
Powyższa funkcja pozwala na zadawanie częstotliwości wyjściowej falownika za pomocą dwóch wejść cyfrowych. Pierwsze z nich zazwczaj służy do zwiekszania częstotliwości, zaś drugie do jej zmniejszania. W momencie zwarcia któregoś z wejść cyfrowych pracujących w trybie motopotencjometru z zaciskiem wspólnym częstotliwość wyjściowa falownika jest stopniowo zwiększana / zmniejszana, aż do chwili rozwarcia lub osiągniecia częstotliwości maksymalnej / minimalnej. Do sterowania częstotliwością wyjściową falownika w trybie motopotencjometru mogą być wykorzstane dwa przyciski monostabilne NO, lub wspomniany już wcześniej przełącznik trójpozycyjny.
Poniżej przedstawię sposób podłączenia dwóch przełączników trójpozycyjnych do falownika, z których pierwszy będzie służył do uruchamiania falownika i zmiany jego kierunku obrotów, zaś drugi będzie pełnił funkcję motopotencjometru.
Programowanie falownika:
W falowniku LG/LS iC5 istnieje możliwość zdefiniowania określonych częstotliwości pracy i swobodnego przełączania pomiędzy nimi za pomocą przełączników podłączonych do zacisków falownika. Załóżmy, że chcemy zaprogramować falownik aby działał w następujący sposób: wejście cyfrowe P1 ma służyć do uruchamiania obrotów silnika, zaś wejścia od P2 do P5 do wybierania częstotliwości wyjściowej falownika (np. wejście P2 - częsotliwość 15Hz, P3 - 30Hz, P4 - 45Hz, P5 - 60Hz). W celu wykonania powyższego założenia będziemy potrzebowali 3 przełączniki, z których pierwszy łączmy z wejściem "P1" zaś dwa kolejno odpowiednio z wejściami "P2", "P3" oraz "P4", "P5".
Procedura programowania falownika wygląda następująco:
Programujemy sposób sterowania falownikiem oraz funkcje wejść cyfrowych:
Następnie ustawiamy jeszcze wartości częstotliwości krokowych niskiej, średniej, wysokiej i nadrzędnej JOG:
Po wprowadzeniu powyższych ustawień do falownika, jest on gotowy do pracy z wymienionymi wcześniej częstotliwościami krokowymi.