Pakiet oprogramowania IntCom opracowany przez firmę Eura® Drives Electric pozwala na konfigurowanie oraz monitorowanie falowników oraz sofstartów marki EURA. Ważną cechą opisywanego oprogramowanie jest jego darmowa dostępność - program wystarczy pobrać z podanego poniżej odnośnika i zainstalować, by cieszyć się jego pełną funkcjonalnością - nie ma potrzeby przeprowadzania jakiejkolwiek rejestracji czy aktywacji licencji. W tym artykule pokażemy w jaki sposób zainstalować oprogramowanie IntCom na komputerze z systemem Microsoft Windows oraz w jaki sposób je skonfigurować do pracy z falownikami EURA.
Pakiet oprogramowania IntCom można pobrać z podanego linku lub znaleźć go na stronie producenta www.hfinverter.pl:
Instalacja programu IntCom nie różni się od instalacji typowego programu dedykowanego dla systemu Microsoft Windows, w związku z czym nie będę jej szczegółowo opisywał. Jedynie w przypadku starszych wersji systemu Windows (< Windows 7) może być konieczna zmiana nazwy bazy danych systemu oraz instalacja sterowników baz ODBC - procedura postępowania w tych przypadkach została dokładnie opisane na stronie producenta - http://www.hfinverter.pl/pl/przemienniki-czestotliwosci/oprogramowanie-intcom?showall=&start=1.
W celu umożliwienia komunikacji pomiędzy komputerem PC, a falownikiem istnieje konieczność zastosowania konwertera USB-RS485. Na rynku dostępnych jest wiele konwerterów tego typu, my w swoich pracach wykorzystujemy urządzenie firmy Aniro, którego konfiguracja została opisana w artykule: Praktyczne wykorzystanie protokołu MODBUS-RTU - sterowanie falownikiem za pomocą komputera PC - Część 1 w sekcji "Podłączenie konwertera RS485/USB do komputera".
Po prawidłowym zainstalowaniu i uruchomieniu oprogramowania, otworzy się okno programu IntCom, w którym klikając na ikonę "Protocol" należy skonfigurować parametry połączenie komputer PC - Konwerter USB-RS485.
W pojawiającym się oknie "Protocol Settings" ustawiamy odpowiednio:
Nawiązanie komunikacji pomiędzy komputerem PC, a falownikiem czy softstartem będzie możliwe dopiero po ustawieniu odpowiednich parametrów komunikacyjnych w danym urządzeniu. Dla potrzeb artykułu przedstawimy sposób konfiguracji parametrów falownika EURA E800 umożliwiający współprace z oprogramowaniem IntCom.
Edytujemy następujące parametry falownika:
Po prawidłowej konfiguracji oprogramowania oraz falownika możemy przystąpić do próby nawiązania komunikacji z urządzeniem. W programie IntCom ustawiamy zakres przeszukiwanych adresów urządzeń pracujących w sieci Modbus (w naszym przypadku jest to jedno urządzenie - falownik EURA E800 o adresie "1"), a następnie klikamy "Scan" - jeżeli urządzenie zostało odnalezione, w oknie "Send & Rev" na dole programu pojawią się komunikaty oznaczone czarnym kolorem w postaci wysłanej komeny: "Send > 010310000006C108" oraz otrzymanej odpowiedzi: "R> 01030C0000000000000400014B6400C9DE", w przypadku gdy nie nawiązano komunikacji otrzymamy komunikat: "No response!".
W oknie programu IntCom z rozwijanej listy wybieramy jeszcze model urządzenia, którego pracą chcemy sterować i następnie za pomocą dostępnych przycisków możemy je uruchamiać, zmieniać kierunek obrotów, zatrzymywać itd.