W poprzednim artykule zamieszczonym na naszym portalu, który dotyczył falowników ABB serii ACS150 krótko wspomnieliśmy o dostępnych w nich makroaplikacjach i wybraliśmy aplikację "ABB Standard", która na potrzeby wcześniejszego artykułu była najbardziej odpowiednia. Dzisiaj dokładniej przyjrzymy się wszystkim makroaplikacjom dostępnym w falownikach ABB ACS150, sprawdzimy czym się różnią pomiędzy sobą oraz wyjaśnimy kiedy stosować poszczególne makra.
W przemiennikach częstotliwości ABB ACS150 dostępnych jest 5 następujących makroaplikacji:
Wyboru konkretnej makroaplikacji dokonuje się za pomocą edycji wartości parametru "9902". Domyślnie wybraną makroaplikacją jest "ABB Standard" (wartość parametru "9902" jest równa 1).
Fabryczne aktywna makroaplikacja, wykorzystywana w większości typowych zastosowań przemienników częstotliwości ABB ACS150. Wybór aplikacji ABB Standard pozawala na sterowanie uruchomieniem i zatrzymaniem falownika za pomocą jednego wejścia cyfrowego (DI1 - Stop (0) / Start (1)), ustawienie jednej z trzech prędkości stałych lub zadawania częstotliwości wyjściowej za pomocą wbudowanego potencjometru (wejścia DI3, DI4) oraz przełączania pomiędzy dwoma czasami przyśpieszania i hamowania (wejście DI5). Za pomocą wejścia cyfrowego DI2 może być dodatkowo ustalany kierunek obrotów silnika (Do przodu - 0 / Do tyłu - 1).
Ten zestaw parametrów znajduje zastosowanie w aplikacjach, w których sterowanie uruchomieniem oraz zatrzymaniem falownika realizowane jest za pomocą przycisków monostabilnych (chwilowych). Przycisk podłączony pod zacisk DI1 służy do uruchamiania falownika, zaś przycisk podłączony pod zacisk DI2 do jego zatrzymywania. Przełącznik podłączony pod zacisk DI3 służy do określania kierunku obrotów silnika, zaś zaciski DI4 oraz DI5 pozwalają na wybór jednej z trzech prędkości krokowych lub trybu zadawania częstotliwości za pomocą wbudowanego potencjometru.
W przypadku tej makroaplikacji sterowanie uruchomienie, zatrzymaniem oraz kierunkiem obrotów falownika realizowane jest za pomocą kombinacji dwóch wejśc cyfrowych DI1 oraz DI2. Wejście cyfrowe DI1 służy do uruchamiania falownika z kierunkiem obrotów "w przód", zaś wejście DI2 do uruchamiania falownika z kierunkiem obrotów "w tył". W takim układzie jeżeli tylko wejście DI1 jest aktywne falownik pracuje "w przód", jeżeli tylko wejście DI2 jest aktywne falownik pracuje " w tył", zaś jeżeli żadne z wejść DI1 oraz DI2 nie jest aktywne lub są aktywne oba jednocześnie napęd jest zatrzymany. Makroaplikacja Alternatywna pozawala dodatkowo na wybór jednej z trzech prędkości stałych lub zadawania częstotliwości wyjściowej za pomocą wbudowanego potencjometru oraz na przełączanie pomiędzy zaprogramowanymi parami czasów przyśpieszania i hamowania.
Makroaplikacja dedykowana do wykorzystania w przypadku współpracy falowników ABB serii ACS150 ze sterownikami programowalnymi PLC. Zmiana częstotliwości wyjściowej falownika realizowana jest za pomocą impulsów podawanych na wejścia cyfrowe DI3 (zwiększanie prędkości) oraz DI4 (zmniejszanie prędkości). Za pomocą wejścia cyfrowego DI1 realizowany jest start i zatrzymanie falownika, zaś wejście DI2 służy do określenia kierunku obrotów silnika. Dodatkowo za pomocą wejścia DI5 można wybrać prędkość stałą ustawioną w parametrze "1202".
Aplikacja stosowana w przypadku gdy zachodzi konieczność przełączania pomiędzy dwoma różnymi urządzeniami sterującymi. Zaciski DI1 oraz DI2 zarezerwowane są dla pierwszego urządzenia sterującego, zaś zaciski DI4 oraz DI5 dla drugiego. Za pomocą zacisku DI3 następuje przełączanie pomiędzy jednym a drugim urządzeniem sterującym.