Częstotliwość pracy w falownikach firmy LG/LS może być zadawana na wiele różnych sposobów. W tym artykule przedstawię najpopularniejsze z nich na przykładzie falownika LG/LS serii iC5. Pokażę jak podłączyć do falownika i jak go zaprogramować by możliwe było zadawanie częstotliwości wyjściowej za pomocą: zadajnika panelowego ZAD1-ECO, zadajnika prądowego CP-02 oraz potencjometru.
Pierwszym urządzeniem, którego schemat podłączenia do falownikach LG/LS omówię jest zadajnik panelowy ZAD1-ECO. Pozwala on nie tylko na zadawanie częstotliwości, ale również po podłączeniu pozostałych jego zacisków do falownika na sterowanie jego kierunkiem obrotów, uruchamianie / zatrzymywanie oraz na wyświetlanie aktualnej wartości częstotliwości wyjściowej falownika. Dzisiaj pokażę jedynie w jaki sposób podłączyć powyższy zadajnik do falownika by móc sterować jego częstotliwością wyjściową, zaś dla zainteresowanych wykorzystaniem pełnych jego możliwości polecam artykuł "Sterowanie falownikiem LG/LS iC5 za pomocą zadajnika ZAD1/V2-24", w którym szczegółowo opisano sposób podłączenia i sterowania falownikiem za pomocą bardziej rozbudowane wersji zadajnika - modelu ZAD1/V2-24.
Parametry zadajnika ZAD1-ECO:
- zadajnik uniwersalny, wyposażony w wyjście rezystancyjne - potencjometr jednoobrotowy ze skalą o rezystancji 10kOhm.
- wyjścia cyfrowe, izolowane optoelektrycznie do zmiany kierunku obrotów,
- wyświetlacz służący do wyświetlania mierzonej wartości w wyjścia analogowego 0-10V lub 4-20mA ze skalowaniem,
- możliwość zasilania bezpośrednio z falownika lub za pomocą zewnętrznego zasilacza,
- maksymalny pobór prądu przy zasilaniu 24VDC - 25mA,
- stopień szczelności IP65 (od frontu),
Sposób podłączenia:
- Zacisk nr "1" zadajnika łączymy z zaciskiem wspólnym falownika "CM",
- Zacisk nr "2" podłączamy do zacisku wejścia analogowego napięciowego falownika - "V1",
- Zacisk nr "3" łączymy z "VR" - czyli napięciem odniesienia +10V,
- Zacisk nr "4" łączymy z zaciskiem "CM",
- Zacisk nr "5" podłączamy do zacisku "P24", który zasila nasz zadajnik,
- Zacisk nr "6" łączymy z zaciskiem wspólnym "CM",
- Zacisk nr "7" łączymy z zaciskiem "AM" będącym wyjściem analogowym falownika, którego sygnał będzie wykorzystywany do wyświetlania aktualnej wartości częstotliwości na zadajniku.
Konfiguracja:
Do prawidłowej pracy falownika z zadajnikiem ZAD1-ECO, konieczna jest jedynie zmiana wartości parametru "Frq" z domyślnej wartości "0" na wartość "3" - sterowanie napięciowe zaciskiem "V1".
Drugim urządzeniem, którego sposób podłączenia do falownika LG/LS iC5 omówię jest zadajnik prądowy CP-02. Charakteryzuje on się prostą budową, a dzięki temu dużą niezawodnością, stabilnością parametrów w czasie oraz sporą odpornością na zakłócenia. Zastosowanie w potencjometrze ścieżki przewodzącej z plastiku gwarantuję długą żywotność urządzenia, zaś szeroki zakres temperatur pracy (0 - 50 st. C) zapewnia możliwość wykorzystania zadajnika w trudnych warunkach przemysłowych. Ponadto zadajnik pozwala na pracę przy dowolnej polaryzacji zasilania, posiada liniową charakterystykę i dużą powtarzalność.
Sposób podłączenia:
- W związku z tym, że zadajnik może pracować przy dowolnej polaryzacji, jeden przewód podłączamy do zacisku "I" falownika, zaś drugi do zacisku "VR".
Konfiguracja:
Wartość parametru "Frq" należy ustawić na wartość "4" - sterowanie prądowe zaciskiem I w zakresie od 0..20mA.
Ostatnim urządzeniem, którego sposób podłączenia do falownika dzisiaj omówię jest standardowy potencjometr przemysłowy, jak np. CM22-R10K. Posiada on liniową charakterystykę, stopień ochrony IP65 i może pracować z maksymalnym napięciem 100VDC. Możliwość montażu na powierzchni szafy czynią go, bardzo dobrym wyborem dla przemysłu.
Sposób podłączenia:
- Podłączamy przewody do potencjometru w sposób pokazany na zdjęciu obok,
- Przewód biały podłączamy do zacisku "V1" falownika,
- Przewód czerwony podłączamy do zacisku "VR",
- Przewód niebieski podłączamy do zacisku "CM".
Konfiguracja:
Aby źródłem częstotliwości zadanej był sygnał z potencjometru należy ustawić wartość parametru "Frq" na "2", czyli będzie to sterowanie napięciowe zaciskiem "V1" w zakresie 0-10V.