Firma Eura Drives w swojej ofercie poza bardzo dobrze znanymi, popularnymi i stosowanymi w wielu popularnych aplikacjach falownikach serii E-800 oferuje również znacznie bardziej zaawansowane przemienniki serii E-2000 dedykowana do specjalistycznych aplikacji wymagających sterowania wektorowego w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego. W artykule przestawimy najważniejsze funkcje i możliwości oferowane przez falowniki EURA E-2000 oraz zaprezentujemy ich dane techniczne.
W zwartych obudowach falowników znalazło się miejsce na filtr przeciwzakłóceniowy EMC (do mocy 90kW), dławik DC (do mocy 18,5kW) oraz na wbudowany moduł hamujący (do mocy 15kW w wersjach falowników zasilanych 3-fazowo 3x400V). Ponadto urządzenia te zostały wyposażone w obsługę protokołu komunikacyjnego ModBus RTU/RS485, dzięki czemu mogą z powodzeniem pracować w wymagających i zaawansowanych układach sterowania.
Poza wymienionymi powyżej filtrem, dławikiem oraz rezystorem hamowania istotnym elementem, w który zostały wyposażone przemienniki częstotliwości EURA E-2000 jest wbudowane szybkie wejście licznikowe umożliwiające podłączenie enkodera inkrementalnego HTL lub TTL będącego źródłem sygnału sprzężenia zwrotnego.
Przemienniki częstotliwości EURA E-2000 oferują następnujące tryby sterowania:
Dla sterowania VCF zakres kontroli prędkości wynosi 1:1000, dokładność kontroli prędkości to ±0,02%, zaś dokładność kontroli momentu jest równa ±0,5%. W przypadku wyboru sterowania skalarnego VVVF falownik oferuje częstotliwość wyjściową w zakresie od 0,5Hz do 650Hz, zaś w przypadku sterowania wektorowego SVC oraz VC1 częstotliwość tam może być nastawiana w zakresie od 0,5 do 150Hz.
Falowniki Eura E-2000 zostały wyposażone w obudowę o stopniu ochrony IP20 oraz zostały przystosowane do pracy bez redukcji mocy w temperaturze otoczenia od -10 do +50 stopni Celsjusza. Dla zapewnienia większej niezawodności i ciągłości działania wszystkie płytki PCB napędów zostały pokryte powłoką ochronną zgodnie z klasą 3C3 normy IEC60721-3-3.