W wielu aplikacjach, w których pracują falowniki zachodzi konieczność realizacji określonych czynności w oparciu o zależności czasowe - przykładem może być tutaj włączanie / wyłączanie wentylatorów lub zmiana ich wydajności o konkretnej godzinie. W tym celu można wykorzystać zewnętrzne sterowniki PLC, przekaźniki czasowe lub coraz popularniejsze falowniki z wbudowanym zegarem czasu rzeczywistego RTC (ang. Real-Time Clock) takie jak przemienniki częstotliwości LG serii H100.
Podstawową zaletą wyposażenia przemiennika częstotliwości w zegar czasu rzeczywistego jest możliwość sterowania pracą maszyn i urządzeń według indywidualnie zdefiniowanych zależności czasowych. W falownikach LG H100 istnieje możliwość ustawienia do 4 okresów czasowych, 8 zdarzeń czasowych oraz 8 dat wyjątków, mających najwyższy priorytet.
Okresy czasowe w falownikach serii H100 charakteryzują się następującymi parametrami:
Przykład ustawienia pierwszego okresu czasowego:
Powyższa konfiguracja będzie skutkowała uruchomieniem wybranej funkcji w każdą niedzielę, poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godzinach od 06:00 do 18:00.
Przykład ustawienia drugiego okresu czasowego:
Zdefiniowana konfiguracja drugiego okresu czasowego realizuje uruchomienie wybranej funkcji w każdą niedzielę i sobotę w godzinach od 00:00 do 24:00.
Przykład ustawienia trzeciego okresu czasowego:
Konfiguracja trzeciego okresu czasowego realizuje uruchomienie wybranej funkcji w każdą niedzielę, czwartek, piątek i sobotę w godzinach od 10:00 do 14:00.
Okresy czasowe 1, 2 i 3 przedstawia poniższa grafika:
Poza konfiguracją okresów czasowych w falownikach LG H100 istnieje również możliwość ustawienia 8 dat wyjątków, podczas których układ nie ma pracować - mogą to być np. święta państwowe, itp. Zdefiniowane wyjątki mają najwyższy priorytet, w związku z czym w przypadku pokrywania się dat przemiennik częstotliwości pracuje zgodnie z przypisanym wyjątkiem.
Do konfiguracji wyjątku wykorzystuje się trzy parametry - poniżej zaprezentujemy przykład konfiguracji wyjątku pierwszego:
Powyższy wyjątek będzie aktywny w dniu 25 grudnia w godzinach od 06:00 do 18:00.
Przykładem aplikacji, w której można wykorzystać falownik z wbudowanym zegarem czasu rzeczywistego jest sterowanie pracą wentylatorów na hali produkcyjnej. W czasie gdy zakład pracuje w godzinach od 08:00 do 16:00 w dni robocze od poniedziałku do piątku wentylatory pracują z nominalną wydajnością, zaś poza tymi godzinami oraz w soboty i niedziele mogą one zostać całkowicie wyłączone lub pracować z minimalnymi obrotami. Również w czasie świąt oraz dni wolnych od pracy dzięki możliwości konfiguracji wyjątków wentylatory mogą zostać całkowicie wyłączone lub pracować z minimalną wymaganą wydajnością, co pozwoli na ograniczenie zużycia energii.