Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Programowanie sterowników PLC XGB - Podstawy: funkcje czasowe

2015.01.19
Programowanie sterowników PLC XGB - Podstawy: funkcje czasowe

Z artykułów dostępnych na naszym portalu zapoznaliśmy się już z możliwościami oferowanymi przez sterowniki PLC LG serii XGB, następnie poznaliśmy podstawy obsługi oprogramowania dostarczanego przez producenta tych urządzeń, oraz nauczyliśmy się pisać pierwsze programy realizujące podstawowe funkcje logiczne takie jak: NOT, AND, OR, czy XOR, teraz nadszedł czas aby zająć się możliwościami realizacji zależności czasowych przez te sterowniki - do tego celu wykorzystamy dostępne w pakiecie oprogramowania XG5000 timery.

 

 

W oprogramowaniu XG5000 mamy do dyspozycji 5 rodzajów timerów, różniących się sposobem działania. Poniżej zaprezentujemy każdy z nich i omówimy różnicę pomiędzy nimi.

 

 

Timer TON

 

 

Timer typu TON jest to tak zwany timer o opóźnionym zadziałaniu - od chwili przejścia wejścia go aktywującego w stan wysoki (w naszym przypadku jest to wejście P00001) do chwili zadziałania timera musi upłynąć zaprogramowany czas (dla przykładu poniżej jest to czas 30 sekund). Dopiero po upłynięciu tego czasu sam timer przechodzi w stan wysoki i jak to ma miejsce w przykładzie poniżej aktywuje wyjście P00040. Następnie stan wysoki timera TON jest podtrzymywany do czasu, aż wejście go aktywujące zmieni swój stan na niski.

 

 

Realizacja timera TON w programie PLC:

 

Timer trypu TON - programowanie sterowników PLC LG

 

 

Jak widzimy w programie została uwzględniona również możliwość resetowania timera - to tego celu wykorzystamy styk P00002.

 

 

Funkcje czasowe do programu sterownika PLC wstawiamy w standardowy sposób - identycznie jak np. blok funkcji kończącej program, następnie z zakładki kategorii wybieramy "Timer/Counter", a dalej z pola "Instruction List" interesujący nas timer. Aby móc prawidłowo wstawić timer do kodu programu należy podać jeszcze jego parametry takie jak "Numer styku Timera" oraz jego nastawę czasową. Wstawienie timera TON wykorzystanego w programie powyżej wygląda następująco:

 

 

Wstawienie timera TON do programu

 

 

 

Timer TOFF

 

 

Timer o opóźnionym wyłączaniu - TOFF przyjmuje stan "1", już w momencie gdy wejście go aktywujące ("P00003")) przyjmuje stan wysoki oraz utrzymuje swój stan przez zaprogramowany czas już po przejściu wejścia "P00003" w stan niski.

 

 

Przykład realizacji timera o opóźnionym wyłączaniu w programie sterownika PLC:

 

Timer typu TOFF

 

 

Timer TMR

 

 

Trzecim z kolei timerem dostępnym w pakiecie oprogramowania XG5000 jest timer sumujący - TMR. Przyjmuje on stan "1" dopiero gdy wejście go wyzwalające ("P00005") było aktywne przez nastawiony czas - w naszym przykładzie czas ten wynosił 15 sekund. Wejście wyzwalające mogło być włączane i wyłączane kilkukrotnie, zaś timer sumował czas aktywności tego wejścia i dopiero gdy ten przekroczył zaprogramowany czas sam przyjmował stan wysoki, który utrzymywał aż do momentu zresetowania za pomocą wejścia "P00006".

 

 

Realizacja timera TMR w programie sterownika:

 

Timer sumujący TMR

 

 

Timer TMON

 

 

Timer monostabilny - przyjmuje stan wysoki równocześnie z wejściem go wyzwalającym, a następnie utrzymuje ten stan przez dokładnie określony (zaprogramowany) czas niezależnie od trwania sygnału, który go wyzwolił. W przypadku gdy sygnał wyzwalający zaniknie i zostanie ponownie aktywowany przed końcem odmierzania czasu - timer na niego nie zareaguje (nie rozpocznie odmierzania czasu od nowa), lecz będzie kontynuował stare odliczanie, aż do momentu gdy upłynie zaprogramowany czas i timer przejdzie w stan niski.

 

 

Realizacja w programie:

 

Timer monostabilny - TMON - program XG5000

 

 

Timer TRTG

 

 

Ostatnim już timerem, który dzisiaj omówimy, a równocześnie ostatnim dostępnym w pakiecie oprogramowania XG5000 jest timer ponownie wyzwalany (Retriggerable) - TRTG. Zasadą swojego działania nawiązuje do timera monostabilnego, z tą różnicą że timer TMON raz wyzwolony przechodził w stan wysoki, odmierzał nastawiony czas i wracał z powrotem do stanu niskiego, niezależnie stanu sygnału, który go wyzwolił. Timer TRTG również raz wyzwolony przechodzi w stan wysoki i odmierza zaprogramowany czas, po czym przechodzi do stanu niskiego, jednak gdy w czasie tego odmierzanie ponownie pojawi się narastający sygnał wyzwalający odliczanie zostanie rozpoczęte od nowa.

 

 

Timer ponownie wyzwalany - przykład realizacji w pakiecie XG5000:

 

Timer ponownie wyzwalany - TRTG

 

 

Tym sposobem zapoznaliśmy się ze wszystkimi timerami dostępnymi w pakiecie oprogramowani XG5000, zapraszam do lektury kolejnych artykułów, które pojawią się w niedalekiej przyszłości na naszym portalu, a będą one dotyczyć między innymi funkcji licznikowych dostępnych w sterownikach PLC serii XGB.

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
sklepfalowniki.pl/falowniki-lg-m100.html
sklepfalowniki.pl/falowniki-sanyu.html
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?



Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE