Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Wprowadzanie danych znamionowych silnika do falownika Danfoss Micro Drive FC 51

2016.02.26
Wprowadzanie danych znamionowych silnika do falownika Danfoss Micro Drive FC 51

W naszym dzisiejszym artykule zajmiemy się wprowadzaniem parametrów znamionowych silnika do pamięci falowników Danfoss Micro Drive FC 51. Odpowiednie ustawienie parametrów charakteryzujących najważniejsze właściwości współpracującego z falownikiem silnika jest niezwykle istotne ze względu na poprawność działania funkcji zabezpieczających zaimplementowanych w pamięci tych urządzeń, które mają za zadanie chronić przed uszkodzeniem zarówno przemiennik częstotliwości jak i silnik.

 

 

Wprowadzanie podstawowych danych znamionowych silnika

 

Do wprowadzenie najważniejszych danych znamionowych silnika takich jak jego moc znamionowa, napięcie, prąd, częstotliwość czy nominalna prędkość obrotowa służą parametry od "1-20" do "1-25" - poniżej opisujemy ich wykorzystanie i możliwe nastawy:

 

  • Parametr "1-20" - pozwala na wprowadzenie mocy silnika odczytanej z tabliczki znamionowej. Wprowadzona moc silnika nie może być jednak mniejsza niż dwie wartości w dół z typoszeregu oraz jedna wartość w górę od nominalnej mocy przetwornicy VLT. Dla przykładu - w przypadku gdy dysponujemy falownikiem Danfoss Micro Drive FC 51 o mocy znamionowej 0,75kW, wówczas możliwy do nastawy zakres mocy znamionowych silnika wygląda następująco: 0,37kW, 0,55kW, 0,75kW oraz 1,1kW.
  • Parametr "1-22" - pozwala na wprowadzenie napięcia silnika z tabliczki znamionowej - zakres nastawy zamyka się w przedziale od 50 do 999V,
  • Parametr "1-23" - w tym parametrze mamy możliwość wprowadzenia znamionowej częstotliwości silnika - domyślnie parametr ten ustawiony jest na wartość 50Hz, jednak może być dowolnie regulowany w zakresie 20 - 400Hz, w zależności od tego jakim silnikiem dysponujemy,
  • Parametr "1-24" - prąd znamionowy silnika - podobnie jak wartości poprzednich parametrów, również wartość prądu znamionowego silnika odczytujemy z tabliczki znamionowej i wprowadzamy do pamięci falownika - zakres nastawy tego parametru zawiera się w przedziale od 0,01 A do 26,00 A,
  • Parametr "1-25" - znamionowa prędkość obrotowa - na tabliczce znamionowej powinna być również dostępna informacja na temat znamionowej prędkości obrotowej silnika. Możliwy zakres nastawy znamionowej prędkości obrotowej w parametrze "1-25" wynosi od 100 do 9999 obrotów na minutę,

 

Funkcja AMT - automatyczne dostosowanie silnika

 

Funkcję AMT aktywuje się w parametrze "1-29" poprzez ustawienie jego wartości na [2], a następnie uruchamia za pomocą komendy START - w przypadku sterownia za pomocą panelu LCP naciskamy przycisk [Hand On], zaś w przypadku pracy w trybie zdalnym (sterowanie za pomocą zacisków - [Remote On]) aktywujemy zacisk odpowiadający za start przetwornicy - domyślnie jest to zacisk nr "18".

Funkcja ta ma za zadanie przeprowadzić optymalizację pracy silnika, podczas której zmierzy między innymi: Rezystancję strojana - Rs, Reaktancję rozproszenia strojana X1 oraz Reaktancję główną X2. Istotne jest aby funkcja AMT przeprowadzała operację optymalizacji na zimnym silniku.

 

Wspomniane powyżej parametry silnika takie jak rezystancja strojana, reaktancja rozproszenia strojana czy reaktancja główna dostępne są w parametrach przetwornicy "1-30" - rezystancja strojana, "1-33" - reaktancja rozproszenia strojana oraz "1-35" - reaktancja główna. Ich wartości zostają wprowadzone automatycznie po przeprowadzeniu procedury AMT, jak również moga zostać modyfikowane ręcznie.

 

Elektroniczne zabezpieczenie termiczne silnika

 

Dzięki wprowadzeniu powyższych danych znamionowych silnika do pamięci falownika, uzyskujemy możliwość wykorzystania elektronicznego przekaźnika termicznego (ETR) służącego do ochrony termicznej silnika w przypadku gdy nie został on wyposażony w termistor. Przetwornica w oparciu o wprowadzone dane znamionowe, częstotliwość wyjściową, prędkość obrotową oraz czas oszacowuje temperaturę silnika i na bieżąco tą wartość monitoruje. W przypadku gdy przekroczy ona górny limit roboczy w zależności od ustawienia wyemituje ona ostrzeżenie lub alarm.

 

Włączenia funkcjonalności elektronicznego przekaźnika termicznego dokonuje się w parametrze "1-90" - zabezpieczenie termiczne silnika. Ustawiając wartość tego parametru na [3] - po przekroczeniu górnego limitu temperatury przetwornica wygeneruje ostrzeżenie, zaś w przydpadu ustawienie jego wartości na [4] - zostanie wygenerowany alarm i falownik zatrzyma się awaryjnie.

 

Falownik Danfoss

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.sklepfalowniki.pl

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
sklepfalowniki.pl/falowniki-sanyu.html
sklepfalowniki.pl/falowniki-lg-m100.html
www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?



Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE