Firma Relpol specjalizująca się w produktach automatyki przemysłowej rozszerzyła swoją ofertę o elektroniczny przekaźnik czasowy typu MT-W-17S-11-9240 z wyświetlaczem LCD oraz z cyfrowymi nastawami czasów T1, T2, T3. Przekaźnik ten ma szeroki zakres nastaw, od 0,1s do 100h.
Jego standardowy typ obudowy (pasujący do każdej szafy sterowniczej dostępnej na rynku) oraz przydatność do zastosowań w różnych aplikacjach sprawia, że jest stosowany m.in. w systemach wentylacji i klimatyzacji i doskonale sprawdza się we współpracy z falownikami.
Ze względu na łatwość użytkowania przemienniki Mitsubishi serii FR-D720 są bardzo użyteczne w prostych aplikacjach. Dzięki swoim kompaktowym wymiarom mogą być zastosowane wszędzie tam gdzie ilość wolnego miejsca jest ograniczona. Wysoka wydajność w zakresie niskich prędkości, ulepszone funkcje i właściwości napędu oraz maksymalne wykorzystanie możliwości napędu przy minimalnym poborze mocy to tylko niektóre zalety tego przemiennika. Typowe zastosowania falowników serii FR-D720 to m.in. obrabiarki, taśmociągi czy układy napędowe podajników.
Bardzo często spotyka się, że w halach produkcyjnych, magazynach czy w różnego rodzaju obiektach inwentarskich musi być zachowana stała temperatura. W procesach tych najlepiej sprawdzają się przetworniki temperatury, które odpowiednio połączone z falownikiem (jeśli takowy posiada regulator PID) mogą utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniu z dużą dokładnością. W układach tych, np. falownik odpowiednio zwiększa lub zmniejsza wydajność wentylatora czy nagrzewnicy.
Na rynku dostępne są przetworniki temperatury T1547, które doskonale sprawdzają się ww układach. Ich bardzo dobra jakość, parametry oraz stosunkowo niewielka cena sprawiają, że są często wykorzystywane w tego typu układach.
Firma Sanyu specjalizuje się głównie w produkcji przemienników częstotliwości oraz urządzeń łagodnego rozruchu czyli softstartów.
Przemienniki częstotliwości tej firmy cechuje wysoka jakość, sprawność oraz stabilna i cicha praca. Ponadto urządzenia te wyróżnia duża dynamika oraz szybkie dopasowanie do momentu obciążenia.
W artykule Sterowniki PLC - cz.1 (wprowadzenie) przedstawiono podstawowe informacje o sterownikach PLC, przedstawiono ich umowny podział oraz podano przykłady zastowsowań. W tym artykule zostanie przedstawiona bardziej szczegółowo ich budowa, zostaną opisane typowe moduły rozszerzeń, moduły komunikacyjne oraz przedstawione zostaną języki programowania sterowników PLC.
Programowalne sterowniki logiczne - PLC (ang. Programmable Logic Controller) są to uniwersalne urządzenia mikroprocesorowe obecnie szeroko stosowane w przemyśle, gdzie wykorzystywane są do sterowania pracą maszyn lub całych linii technologicznych. Programista w odpowiednim dla danego modelu języku programowania wprowadza do pamięci sterownika PLC algorytm, zgodnie z którym sterownik w odpowiedzi na pojawiające się na jego wejściu zdarzenie, ustawia odpowiedni stan wyjść – tym samym steruje podłączonym do niego urządzeniem.
Asynchroniczne silniki prądu przemiennego można obecnie spotkać w większości zakładów przemysłowych, jak również często znajdują one zastosowanie w gospodarstwach domowych. Swoją popularność zawdzięczają prostej, a zarazem solidnej konstrukcji, przystępnych cenach oraz szerokiej gamie oferowanych mocy. W zależności od mocy silnika i rodzaju zastosowania stosuje się różne układy rozruchowe, można wyróżnić między innymi: rozruch bezpośredni, przełącznik trójkąt-gwiazda, softstarty oraz falowniki.
Przemiennik częstotliwości jest układem elektronicznym, który pozwala na płynną regulację prędkości trójfazowych silników prądu przemiennego przez zmianę częstotliwości napięcia zasilania. Od powstania pierwszych przemienników częstotliwości opartych na tyrystorach do dzisiejszych cyfrowych układów sterowanych mikroprocesorowo zaszło wiele zmian konstrukcyjnych, ale zasady działania pozostały takie same.