Najczęstsze zastosowanie falownika w praktyce to prosta zamiana obrotów np. potencjometrem i zmiana kierunku obrotów przełącznikiem (LEWO-STOP-PRAWO). Często użytkownicy falowników którzy podłączają po raz pierwszy falownik do silnika mają problemy z ustawieniem falownika tak aby sterować kierunkiem obrotów. W niektórych typach falowników okazuje się, że nie jest to takie proste. W poniższym tekście przedstawiamy w jaki sposób dokonać konfiguracji by działało sterowanie w najpopularniejszych falownikach Polsce: LG/LS, Eura Drives, Siemens oraz Lenze.
1. Falownik Siemens (Sinamics G110)
W falowniku tym można sterować kierunkiem obrotów silnika podłączając odpowiednio do zacisków falownika przełącznik 3-pozycyjny 2-sekcyjny.
Rys. 1 - Schemat podłączenia przełącznika do zacisków sterujących falownika Sinamics G110
2. Falownik Lenze serii ESMD
Podobnie jak w przypadku falownika Siemens do sterowania kierunkiem obrotów można zastosować przełącznik 3-pozycyjny 2-sekcyjny.
Rys. 2 – Schemat podłączenia przełącznika do zacisków sterujących falownika Lenze serii ESMD
3. Falowniki LG/LS
Są to falowniki nie tylko łatwe w programowaniu w ogóle, ale również bardzo proste jeśli chodzi o sterowanie kierunkiem obrotów silnika.
W przypadku falowników LG do sterowania kierunkiem obrotów silnika wystarczy przełącznik trzypozycyjny (LEWO-STOP-PRAWO).
Do zacisków P1, P2 oraz CM podłączamy ww przełącznik (Rys. 3). W parametrze I20 należy nastawić 0 (FX - Praca do
przodu), natomiast w parametrze I21 nastawiamy 1 (RX - Praca do tyłu). W przypadku falowników LG/LS serii IG5A przełącznik podłączamy jak w przypadku falowników LG/LS serii IC5 do zacisków P1, P2 oraz CM.
Rys. 3 - Schemat podłączenia przełącznika do zacisków sterujących falownika LG/LS serii IC5
4. Falownik Eura E-1000
Podobnie jak w przypadku falowników LG/LS do sterowania kierunkiem obrotów wykorzystuje się przełącznik trzypozycyjny (LEWO-STOP-PRAWO).
Rys. 4 - Schemat podłączenia przełącznika do zacisków sterujących falownika Eura E-1000
W parametrze F208 ustawiamy 1 (F208=1, OP3 dla startu „w przód”, OP4 dla startu „w tył”). Zmiana kierunku obrotów następuje poprzez rozwarcie zacisku OP3 i zwarcie zacisku OP4.
W parametrze F203 ustawiamy 1 (F203=1). W parametrze tym ustawia się główne źródło zadawania częstotliwości, w naszym przypadku potencjometr obrotowy.
W pobliżu zacisków sterujących falownika znajduje się czerwony przełącznik kodujący SW1 –. Zadaniem tego przełącznika jest wybór zakresu wejściowego napięcia zacisku analogowego AI1 (możliwe do wyboru są dwa zakresy od 0 do 5V lub od 0 do 10V). Gdy przełącznik kodujący jest w pozycji „doł” (jak ukazano to na rysunku) oznacza, że jest on w stanie „wyłączonym” - „OFF”, jeżeli jest w pozycji „góra” oznacza to stan „włączony” – „ON”.
Rys. 5 - Przełącznik kodujący SW1
Przełącznik nr 1 |
Przełącznik nr 1 |
Uzyskany parametr |
OFF |
OFF |
0-5 V |
OFF |
OFF |
0-10 V |
Tabela zawierająca możliwe kombinacje przełączników