W związku ze zbliżającym się końcem roku 2019 na portalu Falowniki24.info.pl postanowiliśmy przygotować zestawienie TOP10 - najczęściej czytanych artykułów. Według statystyk niekwestionowanym liderem jest artykuł "Budowa i Działanie Silnika Elektrycznego", ponadto na podium znalazy się również artykuły: "Enkodery - Podział, Budowa, Zasada działania" oraz "Tabliczka znamionowa silnika elektrycznego".
Silnik elektryczny jest maszyną elektryczną, czyli urządzeniem przetwarzającym, na zasadzie indukcji elektromagnetycznej energię z udziałem ruchu mechanicznego. W przypadku silnika przetworzeniu ulega energia elektryczna z sieci, którą zasilamy silnik. Zostaje ona zamieniona na ruch mechaniczny wirnika. Podstawowymi częściami silniką są stojan (nieruchoma część silnika) i wirnik (obracająca się część silnika.)
Link Do Artykułu: https://www.falowniki24.info.pl/teoria/art-196.html
Enkodery obecnie znajdują coraz szersze zastosowanie w przemyśle we wszelkiego rodzaju aplikacjach, maszynach oraz liniach produkcyjnych. Urządzenia te stosuje się również w serwonapędach, robotach, obrabiarkach oraz liniach montażowych. Szeroki zakres zastosowań w połączeniu z wysoką jakością z jaką muszą być wykonane sprawia, że mogą one pracować w bardzo niekorzystnych warunkach środowiskowych, w których występuje wilgotność lub zapylenie. Bardzo często zdarza się, że są one również narażone pod kątem mechanicznym (wstrząsy, wibracje).
W artykule tym opiszemy dostępne rodzaje enkoderów, ich zasadę działania oraz możliwość współpracy enkoderów z przemiennikami częstotliwości. Natomiast w ostatniej części niniejszego artykułu zostanie przedstawiona oferta handlowa firmy Aniro w zakresie enkoderów, które zostały podzielone na enkodery z wałkiem oraz enkodery przelotowe.
Link Do Artykułu: https://www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-75.html
Wszystkie produkowane silniki elektryczne posiadają trwale zamocowaną tabliczkę znamionową z wykazem wszystkich istotnych danych charakteryzujących dany model silnika. Pozostałe, bardziej szczegółowe dane zwykle są dostępne w katalogu silnika.
Link Do Artykułu: https://www.falowniki24.info.pl/teoria/art-68.html
W kolejnej, trzeciej części opisu budowy i działania przemiennika częstotliwości będzie kontynuowany temat falownika. W artykule tym zostaną opisane metody kształtowania napięcia wyjściowego falownika. PAM – jest używana dla przemienników ze regulowanym napięciem stałym wobwodzie pośrednim. W przemiennikach częstotliwości z niesterowanymi prostownikami amplituda napięcia zasilania falownika jest regulowana przez wbudowany do obwodu pośredniego wewnętrzny przerywacz prądu (chopper), rys. 3.19. Przy stosowaniu prostowników regulowanych napięcie wyjściowe prostownika jest bezpośrednio podawane na kondensator dołączony do falownika.
Link Do Artykułu: https://www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-35.html
W artykule zostaną opisane metody rozruchu silników indukcyjnych (rozruch bezpośredni, rozruch za pomocą przełącznika gwiazda trójkąt, rozruch przy pomocy softstartu i falownika) oraz ich wady i zalety. Rozruchu bezpośredni polega na podłączeniu silnika do sieci zasilającej (na napięcie znamionowe przy częstotliwości znamionowej) poprzez włącznik lub stycznik elektromechaniczny.
Po załączeniu zasilania, w początkowej fazie rozruchu przy nieruchomym jeszcze wirniku (poślizg silnika s=1) silnik pobiera duży prąd rozruchowy natomiast nie zwiększa się jego moment rozruchowy. Bardzo mały moment rozruchowy silnika powoduje, iż moment obciążenia przy prędkości równej zeru powinien być bardzo mały żeby nie powodować zatrzymania się silnika.
Link Do Artykułu: https://www.falowniki24.info.pl/teoria/art-86.html
Bardzo często pojawiają się zapytania użytkowników falowników LG/LS odnośnie z nastawą aplikacji takich jak: sterowanie posuwu traka „przód-tył” czy jak regulować temperaturę czy ciśnienie za pomocą falowników? W artykule tym zostanie wyjaśnione jak zaprogramować falowniki do określonych aplikacji oraz sposoby połączeń urządzeń zewnętrznych np. zadajniki czy przetworniki i ich konfiguracja z falownikami LG/LS i nie tylko.
Link Do Artykułu: https://www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-82.html
Bez smartfonu z domu nie wychodzi obecnie większość ludzi. Potrzebujemy go nie tylko w celu komunikacji - smartfon jest urządzeniem pomocnym także w codziennej pracy. Użyteczne aplikacje przydają się w ramach wykonywania konkretnego zawodu jak na przykład zawodu elektryka lub automatyka. Oto kilka niezbędnych aplikacji służących efektywniejszej i szybszej pracy tych grup zawodowych.
Link Do Artykułu: https://www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-261.html
W normie PN-EN 60204-1:2010 - "Bezpieczeństwo maszyn -- Wyposażenie elektryczne maszyn -- Część 1: Wymagania ogólne" zostały zdefiniowane między innymi trzy kategorie zatrzymania maszyn: kategoria 0, kategoria 1 oraz kategoria 2. W dzisiejszym artykule opiszemy różnice pomiędzy poszczególnymi kategoriami zatrzymania, scharakteryzujemy je oraz podamy przykłady maszyn i aplikacji, w których zatrzymanie realizuje się zgodnie z określoną kategorią.
Link Do Artykułu: https://www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-222.html
Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem popularnych programów do monitoringu, obsługi i programowania przemienników częstotliwości. W tym artykule przedstawimy cztery programy dostarczone przez najpopularniejszych producentów falowników na naszym rynku, a będą to: DriveView od firmy LG, SoMove od Schneider Electric, EasyStarter od firmy Lenze oraz MCT10 od Danfoss. Zachęcamy do czytania i komentowania.
Link Do Artykułu: https://www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-264.html
W tym artykule zaprezentujemy w jaki sposób rozpocząć pracę z falownikami LENZE serii i510. Zaprezentujemy procedurę pierwszego uruchomienia, konfiguracji podstawowych parametrów, a także późniejszej obsługi falownika. Jak wiadomo falowniki Lenze serii i510 mogą być programowane i obsługiwane za pośrednictwem jednego z trzech modułów: klawiatury sterującej, modułu USB lub modułu WLAN - w tym artykule zaprezentujemy sposób konfiguracji i obsługi tych urządzeń przy wykorzystaniu klawiatury sterującej.
Link Do Artykułu: https://www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-252.html