Do programowania i obsługi falowników Danfoss serii Micro Drive FC 51 zaprojektowany został dedykowany lokalny panel sterowania (LCP), jest on jednak elementem opcjonalnym który należy dokupić osobno, ponadto przetwornice częstotliwości Danfoss FC 51 mogą być również programowane za pomocą portu komunikacyjnego RS485 przy wykorzystaniu dedykowanego oprogramowania MCT 10 Set-up Software, zaś w mniej wymagających aplikacjach są w stanie pracować z ustawieniami fabrycznymi już po podłączeniu pod ich zaciski kilku przełączników oraz potencjometru.
W tym artykule skupimy się na prostych nie wymagających aplikacjach, w których falowniki Danfoss mogą z powodzeniem pracować z ustawieniami fabrycznymi - pokażemy w jaki sposób podłączyć do nich przełączniki oraz potencjometr tak aby możliwe było uruchamianie, zatrzymywanie falowników zmiana kierunku obrotów oraz zadawanie częstotliwości wyjściowej, następnie przedstawimy i omówimy schemat podłączenia zadajnika panelowego ZAD1-ECO, za pomocą którego będziemy w stanie zadawać częstotliwość wyjściową oraz uruchamiać falownik, przy jego wykorzystaniu w przypadku pracy z ustawieniami fabrycznymi nie będzie możliwa jednak zmiana kierunku obrotów silnika.
W celu wykonania schematu połączenia realizującego wymienione powyżej funkcje (uruchamianie / zatrzymywanie falownika, zmiana kierunku obrotów oraz zadawanie częstotliwości wyjściowej) będziemy potrzebować dwóch przełączników dwu-pozycyjnych oraz potencjometru. Domyślnie zaciski sterowania falowników Danfoss Micro Drive FC 51 pracują w konfiguracji PNP, w związku z czym przełączniki podłączamy w następujący sposób:
Schemat podłączenia został pokazany na rysunku poniżej:
Jak wynika ze schematu, poza przełącznikami podłączonymi do zacisków "18" oraz "19" można również wpiąć przełączniki pod zaciski "27", "29" oraz "33", które będą służyły do resetowania błędów oraz uruchamiania falownika ze stałą zdefiniowaną wcześniej prędkością dla pracy manewrowej JOG wynoszącą domyślnie 5Hz.
Zadajnik panelowy ZAD1-ECO podłączamy do falownika Danfoss Micro Drive FC 51 według poniższego schematu:
Zgodenie z powyższym schematem zaciski zadajnika i falownika łączymy w następujący sposób:
Tak zrealizowany układ połączeń pozwala na uruchamianie i zatrzymywanie silnika oraz zadawanie częstotliwości wyjściowej falownika. Przy wykorzystaniu zadajnika ZAD1-ECO bez programowania falownika nie możliwa jednak jest zmiana kierunku obrotów silnika. Ponadto przy takim schemacie połączeń na wyświetlaczu zadajnika pokazywana jest wartość zadana częstotliwości, nie zaś aktualna rzeczywista częstotliwość wyjściowa falownika.
W celu uzyskania możliwości zmiany kierunku obrotów silnika za pomocą zadajnika ZAD1-ECO, konieczne jest przeprowadzenie procedury programowani falownika, która zostanie pokazana w następnym artykule.