Poniżej prezentujemy Państwu kolejny artykuł z serii, w którym omówimy podstawową konfigurację i obsługę wybranej serii falowników. Jakiś czas temu zajmowaliśmy się przemiennikami LG serii iG5A, teraz przyszła kolej na falowniki Mitsubishi serii FR-D700. W artykule przedstawimy w jaki sposób sterować pracą falownika za pomocą wbudowanego panelu operatorskiego oraz jak podłączyć zaciski sterujące i skonfigurować przemiennik, aby móc sterować jego pracą za pomocą zewnętrznych przełączników i zadawać częstotliwość wyjściową poprzez zewnętrzny potencjometr.
Do ustawienia trybu pracy przemiennika częstotliwości Mitsubishi FR-D700 wykorzystuje się parametr "P.79", którego wartość należy ustawić odpowiednio do sposobu w jaki będziemy chcieli sterować falownikiem:
Opisane tryby pracy najlepiej zobrazuje poniższa grafika:
Przy konfiguracji fabrycznej falownika (parametr "79" ustawiony na wartość "0"), wyboru pomiędzy trybem sterowania za pomocą panelu użytkownika, a zewnętrznymi zaciskami dokonuje się za pomocą przycisku "PU/EXT". Gdy świeci dioda "PU" oznacza to, że aktywny jest tryb sterowania za pomocą panelu operatorskiego.
W trybie tym częstotliwość ustawia się za pomocą pokrętła umieszczonego na panelu użytkownika, zaś jej wybór należy zatwierdzić poprzez naciśnięcie przycisku "SET".
Uruchomienie i zatrzymanie falownika, realizowane jest natomiast za pomocą przycisków "RUN" oraz "STOP/RESET".
Podczas sterowania napędem za pomocą panelu użytkownika, nie mamy możliwości wyboru / zmiany kierunku obrotów silnika. Wybrany kierunek należy ustawić za pomocą parametru "40" gdzie wartość "0" będzie odpowiadała obrotom silnika w przód, zaś wartość "1" obrotom w tył.
Tryb sterowania za pomocą zacisków, jest aktywny wówczas gdy na panelu użytkownika świeci się dioda "EXT".
W celu uruchomienia i zatrzymania pracy falownika oraz wyboru kierunku obrotów silnika należy podłączyć przełącznik 3-pozycyjny zgodnie z poniższym schematem pod zaciski:
Dodatkowo podłączając przełączniki pod zaciski "RH", "RM", "RL" użytkownik otrzyma możliwość wyboru wstępnie zaprogramowanej częstotliwości wyjściowej falownika.
Zewnętrzny potencjomet podłączamy pod zaciski: