Wyłączniki nadprądowe zwane inaczej wyłącznikami instalacyjnymi typu „S” wykorzystywane są głównie do ochrony instalacji i odbiorników przed zwarciem i przeciążeniem. Wyłączniki te produkowane są na prądy znamionowane do 125A oraz prądy wyłączalne 25kA i na napięcia do 440 V. Najbardziej popularne na rynku to wyłączniki na prądy znamionowe do 125A i prądy wyłączalne do 10kA. Dostępne są w kilku wersjach o charakterystykach czasowych B, C lub D. Jednak w tym artykule zajmiemy się tylko wyłącznikami o charakterystyce C, które są stosowane do ochrony przewodów i urządzeń o dużych prądach rozruchowych np. silniki.
Należy jednak wspomnieć na początku niniejszego artykułu o różnicach pomiędzy wyłącznikami B, C, D oraz, że istnieją również wyłączniki oznaczone literą A, które w porównaniu do wyłączników B, C, D charakteryzuje natychmiastowe rozłączenie obwodu i raczej stosuje się je do ochrony urządzeń elektronicznych. Typy wyłączników B, C lub D odróżnia wartość prądu zadziałania do prądu znamionowego oraz ich przeznaczenie. I tak… Wyłączniki oznaczone jako B stosujemy w układach gdzie zostały podłączone odbiorniki o małych prądach rozruchowych. Wyłączniki o charakterystyce C mają zastosowanie w instalacjach zasilających o mocach do kilku kilowatów. Natomiast wyłączniki oznaczone jako D stosuje się w układach gdzie podłączone zostały silniki o dużych mocach.
Wyłączniki o charakterystyce C wyłączają prąd zwarciowy gdy osiągnie od 5 do 10 kotności wartości prądu znamionowego. Zakres prądu znamionowego na jakie są produkowane: 0,3 do 63 A. Granica zadziałania wyzwalaczy termicznych zawiera się od 1,13 do 1,45 krotności prądu znamionowego (przy temperaturze odniesienia 30°C) Wyłączniki występują w odmianach 1, 2, 3 i 4 biegunowych. Oferowane są modele z torem neutralnym lub bez.
Dla właściwego zadziałania wyłączników potrzebne jest umiejętne dobieranie ich do określonych parametrów instalacji elektrycznych tak aby zadziałał najbliższy miejsca awarii wyłącznik.
LS w swojej ofercie posiada wyłączniki nadprądowe typu BKN w pełnym zakresie prądów do 63A oraz BKH dla prądów do 125A . Dla serii BKN dostępne są charakterystyki B, C i D i o liczbie pól 1, 2, 3 i 4P. Znajdują one zastosowanie w automatyce budynków jak również w przemyśle chroniąc obwody przed zwarciami i przeciążeniami.
Oferta obejmuje także wyłączniki róźnicowo-prądowe typu RKN oraz wyłączniki różnicowo-prądowe z członem naprądowym. Posiadają one bardzo dobre parametry pracy, stanowiąc skuteczną ochronę przed porażeniem. Uzupełnieniem oferty są rozłączniki izolacyjne BKD 1 do 4-polowe, w zależności od wykonania na prądy od 40A do 125A. Charakteryzuje je bardzo duża trwałość, oraz łatwość montażu na szynie DIN. Możemy je dodatkowo doposażyć w styki pomocnicze oraz oszynowanie do łatwego połączenia większej liczby aparatów.
- wyłączniki instalacyjne BKN 1,2,3,4-polowe; charakterystyki B,C,D; prąd 1-63A
- wyłączniki instalacyjne BKH 1,2,3,4-polowe; charakterystyki B,C; prąd 80 - 125A
- rozłączniki modułowe BKD 1,2,3,4-polowe, prąd 40 - 125A
- wyłączniki różnicowo-prądowe RKN 2,4-polowe; prądy różnicowe 30mA, 100mA, 300mA;
- wyłączniki różnicowo-prądowe z członem nadpradowym RKP 1P+N; prądy różnicowe 30mA, 100mA, 300mA; charakterystyki B,C