Firma Invertek Drives dostarcza falowniki serii Optidrive ODE2 dedykowane do sterowania prędkością obrotową silników 1-fazowych. W swojej ofercie posiada między innymi falowniki o stopniu szczelności IP20 z wbudowanym filtrem EMC lub bez niego oraz falowniki IP66. Urządzenia te znajdują szerokie zastosowanie w wielu aplikacjach przemysłowych, między innymi w przemyśle spożywczym, maszynach pakujących oraz do sterowania pompami i wentylatorami. Dzięki liście parametrów podstawowych zawierającej jedynie 14 pozycji oraz możliwości pracy w znacznej części aplikacji z ustawieniami fabrycznymi - falowniki te cieszą się tak dużą popularnością.
Ich lista parametrów, a tym samym możliwości konfiguracji nie zamyka się jednak w jedynie wspomnianych 14 parametrach podstawowych, bardziej zaawansowani użytkownicy, którzy planują wykorzystać falowniki optidrive ODE2 w bardziej rozbudowanych aplikacjach dysponują jeszcze 33 parametrami rozszrzonymi umożliwiających konfigurację takich funkcji falownika jak regulator PI, lotny start czy ustawienie napięcia wzmocnienia, w celu ułatwienia rozruchu.
Jak już wspomniałem we wstępie falownik serii ODE-2 może z powodzemiem pracować z ustawieniami fabrycznymi w większości aplikacji. Opiszę teraz w jaki sposób prawidłowo podłączyć do zacisków falownika przełącznik, który będzie służył do jego uruchamiania oraz potencjometr, za pomocą którego będzie zadawana częstotliwość wyjściowa falownika.
W powyższym przypadku główne parametry odpowiedzialne z wybór trybu sterowania były ustawione domyślnie w następujący sposób:
Kolejnym często wykorzystywanym sposobem sterowania falownikami Optidrive ODE-2 jest sterowanie i zadawanie częstotlwiości za pomocą klawiatury. Aby uaktywnić ten tryb pracy falownika należy ustawić wartość parametru "P-12" - na wartość "1".
W tym miejscu dla początkujących użytkowników opiszę również jak wygląda sposób programowania poszczególnych parametrów falownika ODE-2. W celu zaprogramowania określonego parametru należy przytrzmać przycisk WPROWADŹ (przycisk znajdujący się pomiędzy strzałką w górę, a zielonym przyciskiem START) przez około 1 sekundę, następnie za pomocą strzałek góra/dół wybrać nr parametru, którego wartość ma zostać zmieniona i ponownie kliknąć przycisk WPROWADŹ. Strzałkami góra/dół zmienić wartość wybranego parametru i zatwierdzić przyciskiem WPROWADŹ, następnie aby opuścić tryb programowania należy ponownie przytrzmać przycisk WPROWADŹ przez około 1 sekundę.
Zmieniając wartość parametru "P-12" na "1" uzyskuje się możliwość sterowania falownikiem ODE-2 za pomocą klawiatury, jak również jednocześnie za pomocą listwy zaciskowej (zgodnie z zamieczonym obok rysunkiem). Aby mieć możliwość uruchomienia falownika za pomocą przycisku START umiezczonego na jego obudowie zaciski "1" i "2" muszą być ze sobą zwarte.
Dodatkowo w tym trybie pracy oprócz mośliwości zadawania częstotliwości za przycisków góra / dół umieszczonych na obudowie falownika, istnieje również możliwość podpięcia pomiędzy zaciski "1" i "3" oraz "1" i "4" przycisków lub przełącznika, który będzie realizował funkcję motopotencjometru - w momencie podania napięcia +24V na zacisk "3" częstotliwość wyjściowa będzie płynnie zwiększana, zaś dla zacisku "4" będzie zmniejszana.
Wymienione powyżej sposoby sterowania pracą falowników Optidrive ODE-2 nie są oczywiście wszystkimi jakie to urządzenie oferuje. Użytkowników zainteresowanych bardziej zaawansowanymi metodami sterowania tymi falownikami zapraszam do lektury artykułów, które już w krótce pojawią się na łamach portalu falowniki24.info.pl i będą dotyczyły m.in. wykorzystania wbudowanego w falownik regulatora PI do sterowania prędkością obrotową silnika wentylatora.