We wcześniejszym artykule pod tytułem: " Praktyczne wykorzystanie protokołu MODBUS-RTU - sterowanie falownikiem za pomocą komputera PC - Część 2" opisany został sposób podłączenia falownika LG serii iC5 do komputera PC, wraz z możliwością jego wykorzystania do sterowania pracą falownika. W dzisiejszym atrykule zaprezentuję możliwość wykorzystania komputera PC do szybkiego programowania falownika LG iC5.
Nie będę tutaj opisywał już sposobu podłączenia falownika z komputerem i konfiguracji oprogramowania DriveView, ponieważ zostały one już szczegółowo opisane we wcześniejszych artykułach pt. " Praktyczne wykorzystanie protokołu MODBUS-RTU - sterowanie falownikiem za pomocą komputera PC" - artykuły dostępne tutaj Część 1 oraz Część 2. Przejmy więc od razu do programowania falowników za pomocą narzędzia DriveView. Opisywane narzędzie oferuje dwa tryby programowania falowników LG - pierwszy z nich tryb ONLINE dostępny jest tylko wówczas gdy falownik został fizycznie podłączony do komputera PC i pakiet oprogramowania nawiązał z nim łączność - możemy wówczas odczytać aktualne parametry pracy falownika, sprawdzić które z nastaw różnią się od ustawień fabrycznych oraz szybko zdefiniować nowe nastawy. W przypadku gdy nie mamy fizycznego dostępu do falownika, lub też chcemy sobie przygotować konfigurację falownika w biurze, a następnie jedynie przesłać gotową podczas wdrożenia możemy skorzystać z dostępnego trybu OFFLINE.
W celu uruchomienia trybu OFFLINE w oprogramowaniu DriveView wybieramy "Offline Parameter Editor" z menu "Operation" lub klikamy w ikonę na pasku szybkiego uruchamiania, następnie w pojawiającym się oknie wybieramy model falownika, który będziemy chcieli programować wraz z aktualnie wgraną wersją oprogramowania - w naszym przypadku jest będzie to model "SV-iC5" z wersją oprogramowania "1.9". Wybór zatwierdzamy poprzez kliknięcie przycisku "Setup".
W kolejnym oknie uzyskujemy już dostęp do listy parametrów konfiguracyjnych falownika LG iC5, które to możemy edytować dostosowując do potrzeb projektowanej aplikacji. Edycji poszczególnych parametrów falownika dokonujemy w kolumnie "Value", w której wprowadzamy pożądaną wartość konkretnego parametru. Jak widać na screenie poniżej zmienione przez nas parametry zostają oznaczone kolorem niebieskim.
Po zakończeniu konfiguracji parametrów, pozostaje już tylko zapisać projekt, by w przyszłości móc go przesłać do falownika.
W przypadku gdy posiadamy dostęp do falownika i możemy połączyć go z komputerem PC, wówczas jego konfigurację możemy przeprowadzić w trbie ONLINE. Z zakładki "Operation" wybieramy niedostępną wcześniej opcje "Online Parameter Editor", następnie pojawi się okno analogiczne jak w przypadku trybu OFFLINE, jednak już bez możliwości wyboru modelu falownika, ponieważ został on automatycznie rozpoznany przez komputer. Klikamy "SETUP" i w kolejnym oknie wyświetli nam się lista parametrów, jak w przypadku trybu OFFLINE, jednak obecnie poprzez kliknięcie na pasku szybkiego uruchamiania ikony "Update Parameter List" lub podwójne kliknięcie na danej grupie parametrów np. "DRV", "FU1", "FU2" czy "I/O" program automatycznie odczyta konfigurację parametrów z falownika i kolorem niebieskim oznaczy parametry, których nastawy różnią się od wartości fabrycznych.
Podobnie jak w przypadku trybu OFFLINE, wartości konkretnych parametrów możemy edytować w kolumnie "Value", a następnie od razu przesłać je do falownika.