W dzisiejeszym artykule przyjrzymy się bliżej możliwościom wykorzystania fal radiowych do sterowania falownikami. Na przykładzie falownika LG/LS serii iC5 zaprezentujemy sposób podłączenia odbiornika radiowego z zaciskami falownika. Za zadanie postawmy sobie aby za pomocą dwóch wyjść odbiornika sterować częstotliwością falownika (tzw. funkcja motopotencjometru), zaś za pomocą dwóch pozostałych uruchamiać falownik i zmieniać jego kierunek obrotów.
Odbiornik czterokanałowy DTM MULTI DIN 434-12
Przyjrzyjmy się najpierw parametrom obiornika MULTI DIN 434-12 produkowanego przez firmę DTM. Jest to uniwersalny, czterokanałowy odbiornik radiowy, zasilany napięciem 12V AC/DC pracujący w systemie MULTI DTM433MHz, przeznaczony do montażu na szyne DIN 35 mm. Współpracuje z niemal wszystkimi pilotami zmiennokodowymi KeeLoq® (w pamięci urządzenia można zakodować ich aż 700 - każdy o indywidualnym numerze). Dzięki dołączonemu oprogramowaniu odbiornik można podłączyć do komputera PC i za jego pomocą wygodnie zarządzać nim samym oraz pilotami do niego przypisanymi i odczytywać rejestr zdarzeń. Również programowanie bez użycia komputera PC nie powinno nikomu sprawić trudności, dzięki wbudowanemu w odbiornik wyświetlaczowi LED, proces ten odbywa się bardzo sprawnie.
Urządzenie posiada cztery niezależne, odseprarowane kanały z przekaźnikiem przełączalnym, dzięki czemu możliwe jest sterowanie typu NC (normalnie zwarte) lub NO normalnie rozwarte). Diody o kolorze czerwonym umieszczone na odbiorniku sygnalizują stany poszczególnych kanałów, świecenie diody informuje o aktywności danego kanału.
Pozostałe parametry:
- urządzenie przeznaczone do montażu w szafach rozdzielczych,
- współpracuje z pilotami z serii DTM433MHz oraz niemal wszyskimi pilotami zmiennokodowymi KeeLoq®,
- temperatura pracy (min./max.): -20°C / +55°C,
- wymiary zewnętrzne obudowy: 70 x 89 x 65 mm,
- wyjścia przekaźnikowe: 4 x (typ - NO lub NC, maksymalne obciążenie - 1A - 24V AC lub DC),
- tryb pracy wyjść: monostabilny, bistabilny lub chwilowy,
- regulacja czasu podtrzymania wyjścia w trybie monostabilnym: 0,1sek. do 107min. (z dokładnością do 0,1sek.),
- zabezpieczenie transmisji: 64-bitowy kod dynamicznie zmienny Keeloq®,
- mikrokontroler: Microchip®, 8-bitowy z rodziny PIC18,
- blokada dostępu do menu programu kodem PIN,
Pilot V4
Jak już pisaliśmy w akapicie wyżej urzadzenie może współpracować z niemal wszystkimi zmiennokodowymi pilotami KeeLoq®, zaś ich ilość jaka może zostać podłączona do jednego odbiornika to 700. W tym akapicie przyjrzymy się bliżej parametrom wybranego przez nas pilota V4. Urządzenie to pracuje w paśmie 433MHz (czyli dokładnie w takim jak nasz odbiornik), zasilane jest za pomocą baterii 12V 27A (L828), zaś jego przybliżony zasięg działania to około 50m. Ponadto urządzenie charakteryzuje się skuteczną mocą promieniowania na poziomie 2mW, przeznaczone jest do pracy w zakresie temperatur od 0°C do +55°C i waży jedynie 45 gramów.
Podłączenie odbiornika radiowego do falownika LG/LS iC5
Schemat połączenia został pokazany poniżej. W naszym przypadku wyszyskie zaciski falownika zostały połączone z normalnie otwartymi stykami przekaźników odbiornika radiowego.
Do zasialania odbiornika używamy dedykowanego zasialacza 12V DC lub AC.
Mając już połączony odbiornik radiowy z falownikiem możemy przystąpić do konfiguracji tego drugiego. Parametry falownika ustawiamy następująco:
Tym sposobem zaprogramowaliśmy falownik, tak aby realizował założone zadanie. W celu poprawnego działania układu należy jeszcze zaprogramować odbiornik radiowy w taki sposób aby kanały 1 i 2 działały w trybie bistabilnym - jednokrotne naciśnięcie przycisku powodowało zwarcie zacisku NC z zaciskiem COM, zaś ponowne napisnięcie przycisku powodowało jego rozwarcie. Zaś kanały 3 i 4 niech działają w trybie monostabilnym - tym sposobem częstotliwość pracy falownika będzie zwiększana / zmniejszana tylko wówczas gdy odpowiedni przycisk będzie przytrzymywany.