Często od takich urządzeń, jak wentylatory, pompy, itp. oczekuje się by pracowały one cyklicznie - zostawały załączone na określony czas, następnie wyłączone i po upływie zadanego czasu załączone od nowa (przykładowy graf pracy takiego urządzenia został pokazany na poniższym rysunku).
W tym artykule zostanie pokazany sposób realizacji tego zadania przy wykorzystaniu programowalnego przekaźnika czasowego firmy Aniro - model MPC-A07-U240-208, będzie on podłączony do falownika LG/LS SV008iC5-1F, poprzez który zasilane jest wybrane urządzenie - np. wentylator, który ma być cyklicznie załączany i wyłączany.
Zaprezentowany kalkulator jest pomocny przy obliczaniu kwot jakie możemy zaoszczędzić dzieki zastosowaniu falownika w aplikacjach, w których występują pompy lub wentylatory. Bywają sytuacje, w których urządzenia te nie muszą pracować ze swoją prędkością nominalną, a jedynie z odpowiednio obniżoną prękością obrotową, w takich przypadkach zastosowania falownika pozwoli znacznie zmniejszyć wydatki na energię elektryczną. Dla przykładu można podać, że obniżenie prędkości obrotowej wentylatora już o 20% procent będzie skutkowało obnieżeniem zużycia energii elekrtycznej o około 49%.
Słownik
Słowniczek o tematyce „Falownikowej” na www.falowniki24.info.pl W słowniku zawarte są najczęściej używane skróty i zwroty
Dzięki licznym funkcjom, które wykorzystują softstartery HFR-1000 polecane przez firmę Eura Drives, mają zastosowanie nie tylko w prostych aplikacjach pompowych czy wentylatorowych ale i również w bardziej zaawansowanych aplikacjach np. w przemyśle. Przy okazji warto nadmienić, że firma Eura Drives jest producentem popularnych falowników m.in. Eura E-1000 oraz Eura E-1000 IP55. Softstartery HFR-1000 dostępne są w sklepie m.in. z falownikami, softstarterami oraz osprzętem do falowników na stronie sklepFalowniki.pl
Filtry przeciwzakłóceniowe stosowane są do eliminacji zakłóceń, które generują falowniki w kierunku sieci zasilającej. Filtry RFI stosuje się w sytuacji kiedy falownik emituje silne pole elektromagnetyczne lub gdy falownik jest wrażliwy na oddziaływanie tego pola. W artykule tym zostaną wymienione i opisane popularne filtry stosowane do współpracy z falownikami tj. filtry FEE, filtry FLD czy filtry dedykowane do falowników LG/LS serii IC5 oraz IG5A. Filtry te dostępne są w sklepie z falownikami i osprzętem do falowników na stronie sklepFalowniki.com
Bardzo często pojawiają się zapytania użytkowników falowników LG/LS odnośnie z nastawą aplikacji takich jak: sterowanie posuwu traka „przód-tył” czy jak regulować temperaturę czy ciśnienie za pomocą falowników?
W artykule tym zostanie wyjaśnione jak zaprogramować falowniki do określonych aplikacji oraz sposoby połączeń urządzeń zewnętrznych np. zadajniki czy przetworniki i ich konfiguracja z falownikami LG/LS i nie tylko.
W drugiej części artykułu opiszemy kolejne popularne aplikacje do falowników. A w nim m.in.:
- aplikacja: zmiana kierunku obrotów silnika przy pomocy falownika LG/LS
- regulacja prędkością obrotową silnika w falownikach Eura Drives E-1000 (zasilanego 3-fazowo) za pomocą potencjometru zewnętrznego. Zmiana kierunku obrotów silnika
- funkcja „Autorestart” w falownikach LG/LS serii IG5A
- aplikacja „Motopotencjometr” w falownikach LG/LS serii IG5A
Serwis falowniki24.info.pl zaczyna publikacje fragmentów książki „Co warto wiedzieć o napięciowych przemiennikach częstotliwości” jest to tłumaczenie książki wykonane przez Dr inż. Jerzy Szymańskiego a oryginalny tytuł “ Facts worth knowing about Frequency Converters “. Mniej więcej co kilka dni na łamach serwisu publikowane będą kolejne fragmenty tej bardzo ciekawej publikacji na temat budowy i zasady działania falowników. Książka ta ma ponad 10 lat jednak podstawy teoretyczne działania falowników i silników elektrycznych nie uległy zmianie. Obecnie dostępne w sprzedaży przemienniki częstotliwości (zwane powszechnie falownikami ) mają więcej możliwości i funkcji jednak ich podstawowe zasady działania nie zmieniły się. Polecamy tą ciekawą pozycje wszystkim zainteresowanym falownikami i napędami.