W większości przypadków najpraktyczniejszym i najbardziej wygodnym sposobem sterowania falownika jest podłączenie do niego zadajnika panelowego i za jego pomocą ustawianie częstotliwości wyjściowej falownika oraz zmiana kierunku obrotów silnika. Niekiedy jak w przypadku falowników LENZE, które nie są wyposażone w żadne przyciski sterujące umieszczone na obudowie zewnętrzny zadajnik jest praktycznie jedynym sposobem sterowania falownikiem (poza sterowaniem za pomocą CAN lub RS-485 w zależności od modelu). W tym artykule omówimy sposób w jaki należy prawidłowo podłączyć zadajnik panelowy ZAD1/V2-24 z falownikiem LG/LS SV008IC5-1F, a następnie zaprogramujemy nasz falownik.
Zadajnik panelowy ZAD1/V2-24 posiada wiele użytecznych funkcjonalności, wszystkie z nich postaram się tutaj omówić i zaprezentować na przykładzie jego współpracy z falownikiem LG/LS serii iC5. Przyglądając się bliżej zdjęciu zadajnika umieszczonemu po prawej stronie można zauważyć, że posiada on dwu liniowy wyświetlacz LED pozwalający na wyświetlanie inforamacji o aktualnej częstotliwości wyjściowej falownika (w lini górnej, na podstawie sygnału z wyjścia analogowego falownika) oraz na wyświetlanie aktualnej wartości częstotliwości zadanej w lini dolnej, która została ustawiona za pomocą potencjometru umieszczonego na zadajniku. Ponadto zadajnik w tej wersji posiada 10-cio obrotowy potejncometr, oraz dwa przyciski "START" służące do uruchamiania i zmiany kierunku obrotów silnika oraz przycisk "STOP" służący do zatrzymywania pracy falownika (oraz również do programowania zadajnika - ale o tym później).
Zadaniem, które chcemy zrealizować w tym artykule jest takie podłączenie i zaprogramowanie układu, by możliwe było ustawianie częstotliwości wyjściowej falownika w zakresie 0 - 60 Hz za pomocą potencjometru, uruchamianie, zatrzymywanie i zmiana kierunku obrotów silnika za pomocą przycisków znajdujących się na zadajniku oraz wyświetlanie aktualnej częstotliwości pracy falownika na wyświetlaczu zadajnika, z jednoczesnym ostrzegawczym pulsowaniem tej wartości w przypadku gdy przekroczy ona 50Hz.
Patrząc na zadajnik od strony zacisków, z lewej strony wdzimy zaciski (nr. 1, 2) służące do zasilenia naszego zadajnika, może być on zasilany napięciem stałym lub zmiennym z zakresu od 10 do 30 Volt. W naszym przypadku jest to napięcie 24VDC, które zostało doprowadzone od falownika, z zacisków "P24" oraz "CM". Warto tutaj zauważyć że zadajnik równie dobrze może być zasilany z zewnętrznego źródła, którego parametry mieszczę się w zakresie napięć podanych powyżej.
Widok zacisków zadajnika panelowego:
Kolejnymi zaciskami na zadajniku są zaciski nr. 3 i 4 pracujące jako wejściowe do zadajnika, pozwalające na wyświetlanie aktualnej częstotliwości wyjściowej falownika. Procedura podłączenia tych zasisków pod falownik wygląda następująco:
Nastaw parametrów na zadajniku wykonuje się po podłączeniu jego zasilania. Należy przytrzymać przycisk "STOP" do momentu, aż na wyświetlaczu w pierwszej lini pojawi się "n- 0", następnie za pomocą przycisków "START" wybrać określony parametr np. "[n- 8]" i przytrzymać przycisk "STOP" w celu jego wybrania, ponownie przyciskami "START" nastawić żadaną wartość i zatwierdzić klikając "STOP". Kolejne naciśnięcie "STOP" będzie skutkowało wyjściem z menu nastaw parametrów.
Dalsze zaciski (nr. 5, 6, 7, 8) są wykorzystywane do uruchamiania i ustawienia kierunku obrotów silnika na falowniku. Podłącza i konfiguruje sie je w nastepujący sposób:
Ostatnimi już zaciskami dostępnymi na zadajniku są zacisku wyjścia analogowego, pozwalające na sterowanie częstotliwością falownika za pomocą potencjometru dostepnego na zadajniku:
Poniżej znajduje się schemat obrazujący sposób połączenia falownika LG/LS iC5 z zadajnikiem ZAD-1/V2-24: