W falownikach firmy Siemens serii Sinamics V20 oprócz makr połączeniowych pozwalających szybko dostosować parametry falownika, w zależności od sposobu podłączenia elementów sterujących, istnieją również tzw. makra aplikacyjne i parametry ogólne. Pierwsze z nich (makra aplikacyjne) określają zachowanie falownika podczas rozruchu, tryb sterowania czy forsowanie napięcia. Drugie (parametry ogólne) określają podstawowe parametry falownika niezależne od wybranych makr połączeniowych czy aplikacyjnych, są to takie parametry jak: częstotliwość maksymalna, częstotliwość JOG, wartości stałe cześtotliwości od 1 do 15 czy wartości zadane PID. W artykule tym zajmiemy się jedynie makrami aplikacyjnymi, ponieważ ustawianie parametrów ogólnych powinno być zrozumiałe i nie sprawiać problemów.
W przetwornicach częstotliwości Siemens V20 standardowo mamy dostępne cztery makra aplikacyjne oferujące różne zestawy parametrów - są to makra "AP010", "AP020", "AP021" oraz "AP030". Po wyciągnięciu falownika z pudełka (na aktywnych ustawieniach fabrycznych) żadne z makr aplikacyjnych nie jest aktywne, sposób ich uruchamiania zostanie pokazany na końcu artykułu. Teraz przejdźmy do zapoznania się z ustawieniami oferowanymi przez poszczególne makra.
Makro przeznaczone do pracy w aplikacjach z wentylatorami lub pompami ze względu na kwadratową charakterystykę U/f (tryb sterowania - parametr "P1300[0]" ustawiony na wartość "7"). Częstotliwość minimalna ustawiona na wartość "15Hz" (parametr P1080[0]") oraz zablokowana możliwość zmiany kierunku obrotów, poprzez zablokowanie możliwości zadawania ujemnej częstotliwości (parametr "P1110[0]" ustawiony na wartość "1"). Czasy przyśpieszania i hamowania ustawione na 10 sekund (parametry "P1120[0]" oraz "P1121[0]"). Makro "AP010" nie zmienia ustawień dotyczących lotnego startu oraz parametrów związanych z forsowaniem napięcia, jednak aktywuje ponowny automatyczny rozruch po zaniku zasilania (parametr "P1210[0]" ustawiony na wartość "2").
Podobnie jak poprzednie makro ze względu na kwadratową charakterystykę U/f przeznaczone jest do wykorzystania w aplikacjach, gdzie elementami wykonawczymi są wentylatory lub pompy. Od swojego poprzednika różni się ustawionymi wartościami częstotliwości minimalnej - 20Hz oraz czasu hamowania - 20 sekund. Ponadto nie blokuje zmiany kierunku obrotów aktywuje funkcje lotnego startu, w obu kierunkach - czyli załączanie przekształtnika przy obracającym się wale silnika (parametr "P1200[0]" ustawiony na wartość "2"). Pozostałe parametry makra "AP020" nie różnią się od parametrów ustawianych przez makro "AP010".
Makro z parametrem "P1300[0]" odpowiadającym za określenie trybu sterowania ustawionym na wartość "0", czyli na liniową charakterystykę U/f. Parametry odpowiedzialne za określenie częstotliwości minimalnej, blokadę zmiany kierunku obrotów, lotny start oraz automatyczny ponowny rozruch nie są ustawiane. Są zaś ustawiane w nim parametry odpowiadające za forsowanie napięcia. Parametr "P1312[0]" ustawiony jest na wartość "30", przez co w czasie rozruchu podwyższane jest napięcie wyjściowe falownika, forsowanie napięcia przy hamowaniu ustawione jest na wartość "0" (parametr "P1311[0]) oraz ustawione jest również ciągłe forsowanie napięcia - parametr "P1310[0]" na wartość 50, co oznacza że w całym przedziale częstotliwości falownik podbija napięcie wyjściowe.
Jest to ostatnie już makro aplikacyjne, ustawione są w nim jedynie parametry odpowiedzialne za tryb sterowania (parametr "P1300[0]" - wartość "1") - czyli charakterystyka U/f z FCC (Flux Current Control) charakteryzująca się większą sprawnością i dynamiką silnika oraz jego stabilnością. Ponadto w "AP030" ustawione są jeszcze jedynie czasy przyśpieszania i hamowania na 5 sekund oraz forsowanie napięcia przy starcie na wartość 30.
By wejść do menu wyboru makr aplikacyjnych należy przytrzymać przycisk "M" (>2 sek.), następnie ponownie nacisnąć go dwukrotnie (<2 sek.) i tym sposobem znajdziemy się w menu wyboru makr. Strzałkami przełączamy się pomiędzy dostępnymi makrami i wybieramy interesujące nas, następnie przyciskiem "OK" zatwierdzamy wybór. Przytrzymując przycisk "M" (>2 sek.) wychodzimy do ekranu głównego.