Artykuł ten zostanie poświęcony falownikom i ich praktycznym zastosowaniom. Na konkretnych przykładach pokażemy w jakich maszynach i aplikacjach znajdują zastosowanie falowniki i jakie korzyści wynikają z ich zastosowania. Skupimy się na takich zastosowaniach falowników jak: zastosowanie w napędach maszyn pakujących, maszyn w przetwórstwie spożywczym: m.in. maszyn do sortowania, pakowania i obierania czosnku oraz maszyny do obróbki kamieniarskiej.
Przykład maszyn: przewijarki LDPE CE, PS50 CE, PS100 CE firmy DANMIAR do ich napędu zastosowano asynchroniczne silniki elektryczne prądu przemiennego o mocy od 0,75 - 1,5kW.
Opis maszyn: przewijarki do folii stretch służą do przewijania folii z rolek jumbo na rolki ręczne oraz rolki maszynowe.
Korzyści z zastosowania falowników: w połączeniu z zamontowanym na pulpicie sterowniczym potencjometrem falownik umożliwia płynną regulacje prędkości obrotowej silnika napędzającego przewijarkę, a tym samym regulację wydajności maszyny.
Źródło: Danmiar.pl
Przykład maszyn: pakowarka PAK100CE oraz owijarka do folii stretch OW100CE do napędu obu maszyn zastosowane zostały asynchroniczne silniki elektryczne prądu przemiennego o mocy 0,75kW.
Opis maszyn: maszyna PAK100CE służy do pakowania paczek o maksymalnych gabarytach 100 / 100 cm oraz wadze do 100kg, z kolei OW100CE wykorzystywana jest do pakowania rolek folii stretch o masie od 1 do 6kg w paczki.
Korzyści z zastosowania falowników: dostosowanie prędkości obrotowej silnika napędzającego podstwę obrotową do potrzeb aplikacji, z jednoczesnym zachowaniem stałego momentu obrotowego.
Źródło: Danmiar.pl
Przykład maszyny: Piła jednosuportowa fi: 400 - 1600 mm firmy K&K AUTOMATIC MACHINES z silnikiem głównym o mocy 7,5kW.
Opis maszyny: piła jednosuportowa służy do cięcia płyt kamiennych oraz małych bloczków kamiennych na podany wymiar, proces cięcia piły został w pełni zautomatyzowany.
Korzyści z zastosowania falowników: sterowanie prędkością obrotową silnika głównego w trybie wektorowym z zachowaniem stałego momentu obrotowego, płynna regulacja prędkości cięcia oraz możliwość pracy piły w trybie automatycznym dzięki połączeniu falownika ze sterownikiem PLC.
Źródło: Machines.pl
Przykład maszyny: Piła linowa PL1700 firmy K&K AUTOMATIC MACHINES.
Opis maszyny: piła linowa (inaczej nazywana trakiem linowym) pozwala na paserowanie i cięcie bloków kamiennych. W przypadku modelu PL1700 maksymalna długość cięcia wynosi 3800mm, zaś wysokość 1700mm dla kół pojedynczych. W modelu tym proces cięcia jest w pełni parametryzowany przez użytkownika za pomocą panelu HMI, zaś sama obróbka odbywa się w pełni automatycznie dzięki zastosowanemu sterownikowi PLC.
Korzyści z zastosowania falowników: płynna regulacja prędkości cięcia, dzięki której uzyskano możliwość cięcia różnych materiałów takich jak granit, marmury, skały ścierne o różnych twardościach. Parametryzacja procesu cięcia za pomocą panelu HMI, który umożliwia przez operatora takich parametrów procesu jak: prędkość cięcia, prędkość opuszczania liny, prędkość docinania, grubość i ilość ciętych płyt, parametryzacja cykli opuszczania liny - praca/przerwa. Parametry te zostaną następnie przetworzone przez sterownik PLC, który zgodnie z zapisanym w swojej pamięci programem będzie sterową pracą poszczególnych napędów. W pile PL1700 przez falowniki kontrolowane są zarówno ruch pionowy liny, jak również jej prędkość - dzięki temu uzyskano płynny start i hamowanie, regulację prędkości ruch oraz zabezpieczono silniki przed skutkami zwarć, przeciążeń, zaniku faz oraz wahań napięcia w sieci.
Źródło: Mechines.pl
Przykład maszyny: E600 firmy Agrodealer z systemem napełniania pod mechanizmem sortowania. W maszynie zastosowano silnik elektryczny o mocy 6kW.
Opis maszyny: Czosnek za pomocą taśmy z korytkami transportowany jest ze zbiornika, do maszyny gdzie przechodzi proces łuskania oraz proces oczyszczania ze skrup za pomocą ekstraktora. Następnie za pomocą transportera taśmowego trafia do sortownika z systemem napełniania.
Korzyści z zastosowania falowników: Możliwość regulacji prędkości taśmy podajnika, w celu osiągnięcia jak największej wydajności pracy maszyny.
Źródło: Agrodealer.eu