Współczesne systemy automatyki przemysłowej praktycznie nie mogą się obyć bez elektronicznych urządzeń sterujących – sterowników PLC, soft-startów czy przemienników częstotliwości. Urządzenia te pracują najczęściej zamknięte w szafach sterowniczych wytwarzając znaczne ilości energii cieplnej i podnosząc tym samym temperaturę wewnątrz szafy. Urządzenia elektroniczne mają jednak to do siebie, że ich żywotność znacznie spada wraz ze wzrostem temperatury, dlatego tak istotne jest dbanie o utrzymanie właściwej temperatury we wnętrzu szafy elektrycznej.
Podstawowym sposobem utrzymania właściwej temperatury wewnątrz szafy jest sztuczne wymuszenie obiegu powietrza za pomocą wentylatorów. W dolnej części szafy umieszcza się wentylator nawiewający chłodne powietrze do wnętrza szafy, zaś w górnej wentylator odprowadzający ciepłe powietrze na zewnątrz. W tym celu najczęściej wykorzystuje się wentylatory 12V (rzadziej zasilane 24V lub 48V) o wydajności od 10 do 150 m3/h.
Dla zapewnienia prawidłowej cyrkulacji powietrza wewnątrz szafy, która zapewni utrzymanie odpowiedniej temperatury w jej wnętrzu należy dobrać wentylatory o odpowiedniej wydajności. W tym celu można posłużyć się prostym wzorem:
V = Q/(ΔT * 0,3)
Otrzymaną wartość zaleca się zwiększyć o 20%.
W niektórych przypadkach chłodzenie z wykorzystaniem wentylatorów może okazać się nie wystarczające – taka sytuacja ma najczęściej miejsce gdy w szafie zainstalowano urządzenia generujące znaczne ilości ciepła lub na zewnątrz szafy panuje wysoka temperatura otoczenia. W takich sytuacjach należy zastanowić się na wyborem innego rodzaju chłodzenia np.: