Czytałem już na ten temat ale im więcej czytam tym mam wrażenie że coraz mniej wiem. Jak wygląda kwestia podłączenia dwóch silników do jednego falownika? Jest to możliwe ??
Autor:
~eplus
Data dodania:
2019-08-26 14:57:48
Lista tematów:
1
Ilosc postów:
232
Praca równoczesna:
Możliwe, moc falownika ma pokrywać sumę mocy silników. Jeśli oba są podobnej mocy, to każdy powinien mieć swój wyłącznik silnikowy od strony zasilania falownika, aby zapobiec przegrzaniu silnika przy przeciążeniu. Jeszcze lepiej, gdy potrafimy zastosować dwa "termiki" (takie, jakie wpina się pod styczniki) i zadziałanie termika wyłączy sygnał biegu falownika. Powszechnie uważa się, że nagłe wyłączenie obciążenia (zadziałanie wyłącznika silnikowego) w czasie pracy może uszkodzić falownik. Zagrożenia takiego nie ma przy wyłącznikach termicznych - "termik" nie przerywa głównego obwodu mocy, są tam spiralki grzejne połączone na stałe, a przerywany jest tylko sygnał sterujący, w bezpieczny sposób.
Jeśli silniki mają dużą dysproporcję mocy, np. 3kW/0,75kW, to wyłącznik silnikowy wystarczy dać w obwodzie małego silnika, a w falowniku ustawia się ograniczenie prądowe na poziomie poboru przez oba silniki.
Praca przemienna:
Silniki mogą być przełączane np. przełącznikiem 1-0-2, albo stycznikami, tylko przy wyłączonym rozkazie ruchu (falownik nie podaje napięcia na silniki). Przy dwóch silnikach różnej mocy pracujących na przemian używa się zestawu parametrów "drugiego silnika" - parametr H81 i kolejne. Drugi zestaw aktywuje się odpowiednio zaprogramowanym wejściem dwustanowym.
Autor:
~eplus
Data dodania:
2019-08-27 06:06:39
Lista tematów:
1
Ilosc postów:
232
Numery parametrów dotyczą LS IG5A.
Autor:
~piteroRR
Data dodania:
2019-10-30 07:59:26
Lista tematów:
5
Ilosc postów:
7
Dzięki za wyjaśnienie - właśnie takiej odpowiedzi poszukiwałem. W moim przypadku silniki mają pracować równocześnie także najprawdopodobniej zastosuję rozwiązanie z termikiem.