Przy sterowaniu wejść 2-stanowych łączymy wejścia oznaczone jako 1, 2, 3 itd. z jednym zaciskiem - wspólnym, nazwijmy go np. zasilającym. Jeśli przy rozłączonym wejściu mamy na nim biegun minus napięcia, a na zacisku zasilającym plus (najczęściej 24V, czasem 120, to znaczy, że sterowanie jest PNP (wszystkie emitery "wirtualnych" tranzystorów PNP łączą się z zasilaniem czyli plusem, a kolektory z wejściem, czyli minusem. W falownikach LG często łączymy wejścia P1, P2 itd. z CM, czyli common (masa), a zacisk +24V jest użyteczny tylko np. do zasilania czujników. Wtedy wejście jest typu NPN i właśnie czujnik indukcyjny albo fotokomórka do sterowania tym wejściem powinna być typu NPN.
Niektóre falowniki mają przełącznik zamieniający NPN w PNP dla wszystkich wejść.
Oczywiście wejścia można sterować stykami czy mikrowyłącznikami, dla nich biegunowość jest obojętna.
Autor:
~MiloszW
Data dodania:
2019-03-27 08:37:16
Lista tematów:
3
Ilosc postów:
15
A czy istnieją jakieś zasady kiedy należy stosować sterowania PNP a kiedy NPN?
Czy do zmiany sterowania w starczy tylko zmienić pozycję przełącznika?
Autor:
~Harry88
Data dodania:
2019-05-28 15:03:14
Lista tematów:
12
Ilosc postów:
16
W dużym uproszczeniu w przypadku falowników PNP stosujemy najczęściej gdy do sterowania wejściami wykorzystujemy zewnętrzny zasilacz, wtedy jego zacisk minus (-) łączymy z zaciskiem CM falownika, zaś zacisk dodatni (+) podłączamy poprzez przycisk / przełącznik do wejścia falownika.
Jeżeli zaś chodzi o NPN to najczęściej wykorzystujemy wówczas gdy będziemy sterować wejściami falownika bez wykorzystywania zewnętrznego zasilacza.