Czy ktoś może wyjaśnić czym różni się sterowanie npn od pnp ???
Autor:
~eplus
Data dodania:
2015-04-02 21:06:40
Lista tematów:
1
Ilosc postów:
232
To określenie wywodzi się od czujników, np. indukcyjnych i fotokomórek. Taki czujnik ma 3 przewody: plus, minus i wyjście. Typ pnp oznacza, że czujnik może zasterować cewkę przekaźnika lub inny odbiornik prądu (w naszym przypadku może to być wejście falownika) włączony pomiędzy wyjście i minus. To skrót myślowy - bo w takiej konfiguracji wewnątrz czujnika musi być tranzystor pnp, którego kolektor jest połączony z przewodem wyjściowym. Jeśli czujnik jest typu npn, to takie połączenie nie da efektu - w czujniku npn przekaźnik podpinamy pomiędzy wyjście i plus zasilania. Oczywiście przez analogię w czujniku npn znajdziemy tranzystor npn.
Gdybyśmy chcieli sterować wejściami falownika za pomocą czujników, to użyjemy +24V i -24V z zacisków falownika do ich zasilania, a wyjście czujnika musi być zgodne z typem wejścia falownika, aby wszystko zadziałało. W tym celu wiele falowników ma przełącznik albo zworkę, która odwraca charakter wejść - z npn na pnp. Zdarzają się też czujniki, w których typ wyjścia można zmienić przełącznikiem, można ustawić npn lub pnp zależnie od potrzeby.
W przypadku załączania wejść stykami (przełączników, przekaźników, styczników) typ wejść falownika nie ma znaczenia, nie musimy go w ogóle znać. Jednak czasem musimy zastosować czujnik, np. tam, gdzie przełączanie odbywa się zbyt często dla mechanicznego wyłącznika albo gdy falownik ma się uruchamiać po wykryciu jakiegoś obiektu przez czujnik - bezdotykowo.