Codziennie mamy do czynienia z różnymi urządzeniami zasilanymi energią elektryczną z sieci ,a także za pomocą akumulatorów czy baterii gromadzących energię. Oprócz tych urządzeń istnieje jeszcze jedna grupa. To grupa, do której należą urządzenia samowystarczalne energetycznie zasilane za pomocą energii słonecznej.
Najbardziej popularnym takim urządzeniem jest jakże nam znany kalkulator. Śledząc historię kalkulatorów można dowiedzieć się że początkowe modele były zasilane bateryjne, poźniej w miarę rozwoju fotowoltaiki zaczęto produkować kalkulatory z doładowującymi baterię ogniwami fotowoltaicznymi. Chwilę później powstał pierwszy kalkulator zasilany za pomocą wyłącznie ogniwa fotowoltaicznego. Obecnie takie kalkulatory stanowią 15 % wszystkich sprzedawanych kalkulatorów. Oczywiście wadą ich jest, że w przypadku braku światła nie działają.
Drugim w kolejności samowystarczalnym urządzeniem korzystającym z energii słonecznej są autonomiczne solarne lampy uliczne. Bardzo powszechnie stosowane jak sama nazwa wskazuje przy oświetleniu dróg. Cały mechanizm takiej lampy jest prosty. Składa się z małego ogniwa fotowoltaicznego z jeszcze mniejszym inwerterem solarnym i odbiornika żarówki. Lampy zbierają światło słoneczne przez cały dzień, oddając je w postaci energii żarówki, która świeci całą noc. Warunki do uzyskiwania energii są bardzo dobre iż lampa znajduje się na wysokim metalowym słupie. Więcej o autonomicznych lampach solarnych można przeczytać w poprzednim artykule. Podobnie bardzo popularne są solarne lampki ogrodowe, znajdujące się w prawie każdym ogrodzie.
Nowością wśród omawianych urządzeń są wentylatory solarne. Elementami wentylatora solarnego są antykorozyjne materiały i panele fotowoltaiczne o mocy 10-30 watt. Wentylatory solarne są bardzo proste w montażu i praktycznie bezawaryjne. Przeznaczone do montażu na dachach budynków w celu zapobiegania nagrzewania się przestrzeni pod dachem i zapobieganiu wilgoci. Zaletą tych urządzeń jest także bardzo cicha prawie niesłyszalna praca. Na przykładzie wentylatora solarnego Turbowent firmy Darco przedstawimy budowę i przybliżony wygląd wentylatorów solarnych.Wentylator ten dzięki obrotowej nasadzie kominowej zmienia ustawienia panelu fotowoltaicznego względem słońca, dodatkowo nasada pozwala wykorzystać siłę wiatru do uzyskania lepszego ciągu kominowego. Nasada montowana jest bezpośrednio na kominie i nie wymaga przeprowadzania żadnych przewodów elektrycznych. Istnieje możliwość bardzo łatwego ustawiania nasady w kierunku słońca bez używania narzędzi. Jednostkę napędową stanowi elektryczny silnik zasilany z panelu fotowoltaicznego, który uzyskuje wydajność ok 270 m3/h. Wentylator solarne są zbudowane z blachy chromoniklowej a ich turbina z aluminium.
Urządzeniami solarnymi, które pojawiły się na rynku dosyć niedawno są wszelkiego typu ładowarki solarne w postaci toreb, plecaków, wmontowane w etui na aparat fotograficzny itd. Takimi ładowarkami możemy kilkukrotnie podładować smartfona, tablet, nawet laptop. Wszystko oczywiście zależy od mocy jaką generują panele w nich zastosowane.
Więcej urządzeń tego typu dostępnych wkrótce w sklepie internetowym www.sklepfotowoltaika24.pl