W ostatnim czasie rozwiązania ekologiczne zyskały sporą popularność. Zbawienny wpływ na nasze środowisko, oszczędność na dłuższą metę oraz dopłaty z programów unijnych ciągle zachęcają Polaków do nowoczesnych inwestycji. Wśród nich królują kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne – choć często używa się ich jako pojęcia tożsame, istnieje między nimi kilka kluczowych różnic, które warto poznać.
Tym, co łączy zarówno panele solarne, jak i fotowoltaiczne, jest energia słoneczna. Oba rodzaje paneli pobierają ją w sposób niemal identyczny, w dodatku zalicza się je również do aktywnych metod pozyskiwania energii słonecznej. Mogą one zostać zainstalowane w istniejących już budynkach, bez konieczności ich przebudowy. Decydując się na panele solarne lub fotowoltaiczne, musimy dokładnie rozważyć ich ilość, położenie względem stron świata, a także kąt ich nachylenia. Światło słoneczne jest bowiem jedynym bodźcem, na którym skupia się cała instalacja. Na tym jednak podobieństwa się kończą, gdyż sposób wykorzystania pozyskanej energii przez poszczególne panele dość mocno się od siebie różni.
Kolektory słoneczne (zwane również panelami słonecznymi) wykorzystują pobraną energię wyłącznie do podgrzewania wody – najczęściej użytkowej. Zdarza się jednak, iż w ten sposób możemy ogrzać również dom czy wodę w basenie.
Największą popularnością cieszą się kolektory płaskie oraz kolektory rurowe próżniowe. Różnią się głównie absorberem, który pochłania promienie słoneczne, a także chroni przed utratą przyjętego ciepła. W przypadku kolektorów płaskich jest to blacha wykonana z miedzi lub aluminium, zaś w kolektorach rurowych próżniowych element ten jest podzielony na wąskie pasy – umieszcza się je pojedynczo w każdej rurze próżniowej.
Panele solarne są świetnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na niskich kosztach ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) – przez większą część roku panele sprostają niemal całemu zapotrzebowaniu. Charakteryzują się one również bardzo wysoką sprawnością, która sięga nawet 80% (sprawność paneli fotowoltaicznych przy tego typu użytkowaniu wynosi do 15%).
Użytkowanie energii zebranej przez panele fotowoltaiczne jest uniwersalne; promieniowanie słoneczne przekształcane jest dzięki nim na energię elektryczną. W ten sposób możemy wykorzystać promienie słońca na mnóstwo różnych sposobów – w tym także do ogrzewania wody.
Cena paneli fotowoltaicznych jest jednak bardzo wysoka, dlatego dość powszechnym zjawiskiem jest mocowanie samych ogniw fotowoltaicznych lub ich baterii, które stosuje się m.in. w kalkulatorach czy sygnalizacji świetlnej. Warto również pamiętać, że zdecydowana większość urządzeń zasilana jest prądem zmiennym, natomiast dzięki panelom uzyskamy prąd stały. Będziemy musieli więc dokupić dodatkowy sprzęt (falownik), który przetworzy energię. Panele tego typu są jednak dużo wygodniejsze podczas instalowania, a zamocować je możemy nawet w sporej odległości od domu.