Potrzebujesz Falownik? Zadzwoń. Pomożemy w jego doborze. Tel: 665 470 995
Dodaj swojš firmę do katalogu falowniki24.info.pl

Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.sklepfalowniki.pl

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE

Przemienniki częstotliwości od strony praktycznej

TIA Portal – programowanie sterowników PLC Siemensa cz.1

2018.10.25
TIA Portal – programowanie sterowników PLC Siemensa cz.1

 

TIA Portal – programowanie sterowników PLC Siemensa cz.1

 

TIA Portal – czyli rozwijając skrót: Totally Integrated Automation Portal – zintegrowana platforma projektowa. Starsze sterowniki PLC programowało się w Step 7 v.5 który służył tylko i wyłącznie do programowania samych sterowników. W TIA Portal mamy jedno oprogramowanie do sterowników, paneli HMI, napędów Sinamics i zarządzania wszystkim. Obecnie najnowszą wersją TIA Portal jest wersja v14.

 

Interfejs użytkownika

 

Interfejs wygląda typowo dla aplikacji przeznaczonych do programowania. Po lewej stronie mamy okno Project Tree czyli drzewo projektu. Są w nim zawarte wszystkie dane dotyczące ustawień sterownika, nazwy zmiennych, nazwy bloków programu itp. W największym środkowym oknie znajduje się kod programu. Po prawej stronie znajduje się okno Instructions, gdzie znajdziemy wszystkie instrukcje których możemy użyć podczas programowania sterownika. Na dole znajdują się informacje o kompilacji programu, jeśli wystąpią jakieś błędy, to w tamtym okienku należy szukać informacji o nich

 


 

 

Oczywiście interfejs można dowolnie zmieniać. Można dzielić ekran, zmieniać położenie okienek i zmieniać ich zawartość.

 

Okno projektu


 

 

 

 

 

 

Okno projektu przedstawione jest w postaci hierarchii, każdy folder ma swoje pod foldery. Jest to niezwykle wygodny sposób przedstawiania zawartości naszego projektu.

 

Add new device  - opcja dzięki której do projektu możemy dołączyć urządzenie takie jak sterownik, panel HMI, napęd. Po wybraniu urządzenia pojawi się ono w drzewku projektu pod postacią folderu. W tym przypadku PLC_1[CPU 1211C DC/DC/DC

 

 

Devices & Networks  - miejsce gdzie konfigurujemy połączenia pomiędzy urządzeniami w sieci PROFINET i dla każdego urządzenia możemy ustawić parametry. Lista parametrów jest bardzo długa a najważniejsze z nich to np. adres IP na którym będzie można znaleźć konkretne urządzenie w sieci. Klikając na dane urządzenie np. sterownik PLC można ustawić w nim szereg parametrów. W górnej części okna widzimy reprezentację sieci za pomocą zielonego przewodu. Na dole lista parametrów wybranego urządzenia. Do ustawień urządzeń możemy się także dostać bezpośrednio z drzewka projektu klikając na Device configuration.

 

 

Online & Diagnostic – Otwiera się okno w którym możemy połączyć się ze sterownikiem za pomocą komputera i kabla ethernetowego. Możemy też ustawić szerwg parametrów takiego połączenia . Ciekawą opcją jest Flash LED dzięki której mamy potwierdzenie poprawnej transmisji danych przez miganie diodą na sterowniku PLC.

Aby poprawnie ustawić transmisję, w obszarze Online Access należy ustawić parametry tak jak na obrazku poniżej. PG/PE Interface to nasza karta sieciowa w komputerze.

 

 

Program Blocks – W tym folderze znajdują się wszystkie bloki programu, bloki funkcyjne i bloki danych. Po kliknięciu w Add new block otworzy się okno z wyborem rodzaju bloku:

 

 

PLC Tags – tutaj znajdują się tak zwane tagi czyli nazwy opisujące wejścia wyjścia sterownika i jego zmienne systemowe. Wejścia i wyjścia sterownika możemy dowolnie nazywać. W Default Tag Table znajdziemy zmienne systemowe, które często przydają się podczas pisania programu.

 

 

 

 

Okno programu

 

Okno programu to największy obszar TIA Portal i znajduje się w nim jak sama nazwa wskazuje program sterownika. Na górze widoczne są ikony wspomagające pisanie programu, pod ikonami widoczne są najczęściej wybierane elementy kodu programu. W tym wypadku program napisany jest w języku LAD

 

 

Drzewko Instrukcji

 

Jak sama nazwa wskazuje znajdują się tutaj instrukcje potrzebne do napisania programu PLC. Pogrupowane są one w kategorie umożliwiające szybkie znalezienie interesującego nas bloku. Aby skorzystać z bloku należy go przeciągnąć na pole pisania programu

 

 

W tym artykule omówiliśmy podstawy korzystania z oprogramowania TIA Portal, dzięki którym można pisać programy do sterowników PLC Siemensa. W kolejnych częściach omówimy bardziej szczegółowo niektóre opcje tego środowiska.

 


Wydarzenia

 
 
Polecaj portal o przemiennikach częstotliwości - Falowniki24 znajomym
www.sklepfalowniki.pl
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-130.html
www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-115.html

Zobacz:

Filmiki o falownikach LG/LS, LENZE, EURA i innych na portalu YouTUBE
P.H.U. ZAWEX

Polecamy

www.falowniki24.info.pl/szukaj-firmy
sklepfalowniki.pl/falowniki-sanyu.html
sklepfalowniki.pl/promocjafalownikow,3.html
sklepfalowniki.pl/falowniki-lg-m100.html
www.zawex.pl/?p=p_9&sName=falowniki-lg
Jakich informacji będziesz szukał na falowniki24.info.pl?



Zobacz wyniki

Polecane strony:

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
ABB    ACTIMAX    APATOR CONTROL    BERGES    CONTRPL TECHNIQUES    DANFOS    DELTA ELECTRONICS    ENEL    EURA Drives    FUJI    GE    HITACHI    HYUNDAY    INNE    INVERTEK DRIVES    KEB    LENZE    LOVATO    LUST    MITSUBISHI    MOELLER    NAIS    NORD    OMRON    pDRIVE    POWTRAN    SANTERNO    SCHNEIDER    SEW    TECO    TOSHIBA    TOYO DENKI    TWERD    VACON    YASKAWA    ZIEHL-ABEGG    LG/LS Industrial Systems    SIMENS   
©2012 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE